Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
W powiecie koneckim występuje największy udział najsłabszych gleb w powierzchni użytków rolnych w porównaniu do innych powiatów województwa świętokrzyskiego. Dlatego tradycyjna kuchnia regionu uzależniona była od dostępności produktów rolnych czy leśnych. Gospodynie wykorzystywały w swoich daniach to, co uprawiały, a były to przede wszystkim kapusta i ziemniaki. Dużą popularnością cieszyło się połączenie tych składników z grochem i skwarkami, co nadawało potrawie sytości. Istniała również wersja postna, którą przygotowywano na wieczerzę wigilijną. Tradycja gotowania kapusty z grochem w formie dania postnego lub z dodatkiem mięsa przetrwała do dziś. Warto również wspomnieć, że kiszenie kapusty na wsi koneckiej przybierało formę ludowego obrzędu.
Kapusta z grochem
Wydrukuj przepisSkładniki
- 1 kg kiszonej kapusty
- 1/2 kg grochu łupanego
- 3 średniej wielkości ziemniaki
- 3 średniej wielkości cebule
- 15 dag boczku wędzonego
- 15 dag słoniny
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania
Groch zalać wodą i odstawić na noc do napęcznienia. Kapustę kiszoną opłukać, przełożyć do garnka, zalać niewielką ilością wody i gotować do miękkości – około 2 godzin. W oddzielnym garnku ugotować w niewielkiej ilości posolonej wody namoczony wcześniej groch tak, by ziarna całkowicie się nie rozpadły. Ziemniaki ugotować, odcedzić i utłuc. Boczek i słoninę pokroić i usmażyć na skwarki, a następnie dodać cebulkę pokrojoną w drobną kostkę. W osobnym naczyniu połączyć odciśniętą z wody kapustę, odcedzony zgnieciony groch, utłuczone ziemniaki oraz skwarki z cebulą. Masę doprawić pieprzem i solą do smaku, dobrze wymieszać.
Przepis podało: Stowarzyszenie Przyjaciół Wiejskich Tradycji w Bedlnie.