Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Karkówka w kapuście
Wydrukuj przepisSkładniki
- 1 kg kapusty kiszonej
- 1 kg karkówki
- sól
- pieprz
- majeranek
Sposób przygotowania
Karkówkę naciąć na porcje, nie oddzielając całkowicie od siebie, natrzeć przyprawami i odstawić na noc w chłodne miejsce. Następnego dnia mięso wyłożyć na blachę, a na wierzch położyć trochę odciśniętej kapusty kiszonej. Wstawić do nagrzanego do 220 stopni piekarnika i piec przez jedną godzinę. Po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 180 stopni C stopni i piec przez kolejną godzinę. Podawać z ziemniakami lub chlebem.
Kapusta królowała na wiejskich stołach jako źródło witamin i symbol dostatku. Dawniej mówiono „Gdzie barszcz i kapusta tam chata nie pusta…”. Tak było też w regionie pińczowskim. Kapusta była tu przyrządzana na różne sposoby i w różnej postaci. Tradycją urastającą do rangi ceremonii było kiszenie kapusty w drewnianych beczkach. To właśnie ta kwaszona z beczki była przyrządzana „na bogato” z karkówką i podawana np. na święta lub po świniobiciu. Karkówka w kapuście pieczona była w piecu chlebowym po upieczeniu ciast i chleba.
Przepis podała: Anna Płocha z Koła Gospodyń Wiejskich w Szarbkowsko-Chrabkowskie z Chmielowa.