Gryka – jedna z najzdrowszych kasz jest produkowana w ekologicznym gospodarstwie Małgorzaty i Rafała Zacharskich w Małyszynie w powiecie starachowickim. Wyrabiany z niej farsz zdobył także uznanie w konkurach kulinarnych.
Jak wygląda proces produkcji kaszy – o tym Rafał Zacharski:
– Na żadnym etapie produkcji pole i gryka nie widzi żadnej chemii. Kosimy ją pokosówką, czyli rodzajem specjalnej kosiarki, która pracuje przy rosie. Potem pokos leży od półtora do trzech tygodni na polu, aby wysechł, a dopiero później jest młócony kombajnem. Ziarno zawozimy do kaszarni, gdzie oddzielana jest łuska i tak powstaje kasza gryczana niepalona.
Miniony sezon rolnicy podsumowują jako przeciętny, bo wiosną była susza, ale za to koniec sezonu należał do udanych, przy zbiorach świeciło słońce, więc kasza jest bardzo smaczna.
Z kaszy gryczanej niepalonej Małgorzata Zacharska przygotowuje farsz, który jest wykorzystywany do pierogów, krokietów czy naleśników. Zajął on pierwsze miejsce w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów” w Świętokrzyskiem i drugie miejsce w konkursie orgaznizowanym przez Izbę Rolniczą.
Kasza z Małyszyna dobrze się przechowuje, w suchym miejscu nawet po upływie roku jest smaczna i zachowuje walory zdrowotne. Podobnie jak jej prażona odmiana zawiera dużo białka, jednak to kasza biała ma go więcej o ok. 0,4 g. Kasza gryczana niepalona jest również lepszym źródłem flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy, a do tego ma łagodniejszy smak.