„Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” – książka opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Kluski parowe
Tradycja przygotowywania klusek parowych sięga dawnych czasów. Potrawa ta na co dzień gościła na stołach mieszkańców gminy Koprzywnica jako danie obiadowe lub przekąska. Sposób ich wytwarzania był przekazywany z pokolenia na pokolenie i przetrwał do dziś.
Składniki: 2 kg mąki, 1 l mleka, 1/2 szklanki cukru, cukier waniliowy, 2 dag drożdży, 1 kg marmolady lub 2 jabłka, 1/2 kostki masła.
Sposób przygotowania: Trochę mleka, drożdże i odrobinę mąki wymieszać, pozostawić do wyrośnięcia. Resztę mleka podgrzać z masłem, dodać rozczyn i dobrze wyrobić. Pozostawić do wyrośnięcia. Rozwałkować na grubość 1,5 cm, wyciąć krążki, układać marmoladę lub pokrojone w ósemki jabłka i formować kulki. Pozostawić do ponownego wyrośnięcia. Garnek z gotującą wodą obwiązać lnianą ściereczką, ułożyć na niej ciasto, przykryć miską i parować ok. 10-15 min. Gotowe polać sklarowanym masłem lub sokiem malinowym.
Przepis podały: Mieszkanki sołectwa Zbigniewice.