Grzyby suszone w polskiej kuchni królują przez cały rok. Leśne skarby zebrane w lasach jesienią, wysuszone i przechowywane w szczelnie zamkniętych woreczkach, są pełne aromatu i smaku, a także są inspiracją oraz dodatkiem do wielu potraw.
Aby uzyskać 1 kilogram grzybów suszonych potrzeba nawet do 12 kilogramów grzybów świeżych.
Składniki: 50-60 g grzybów suszonych, 2 podsuszone bułki kajzerki, 1 średnia cebulaCebula (Allium cepa L.) – zwyczajowa nazwa warzywa należ... More, 1 łyżka masła, 1 jajko, 1 łyżka mąki pszennej, bułka tarta do panierowania, tłuszcz do smażenia, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Grzyby gotujemy w niewielkiej ilości wody, odcedzamy, wkładamy do miski. Dokładamy pokrojoną bułkę kajzerkę, mieszamy i odstawiamy, aby wchłonęła płyn z grzybów. Cebulę kroimy w piórka i smażymy na złoto, dodajemy do grzybów. Wszystko mielimy w maszynce lub rozdrabniamy blenderem. Do masy dodajemy jajko, mąkę, sól, pieprz i starannie mieszamy. Masa powinna być gęsta – jeśli jest za rzadka, dodajemy łyżkę bułki tartej, po czym odstawiamy ją na pół godziny w chłodne miejsce, aby stężała. Formujemy małe kotleciki. Smażymy na rumiano, podajemy na gorąco do obiadu lub po wystudzeniu, jako przekąskę. Z otrzymanej masy można także przygotować paszteciki z ciasta francuskiego, jako dodatek do czerwonego barszczu.
Przepis podała: Danuta Bartosz-Czuba (archiwum Lasów Państwowych).