Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Kotlety ziemniaczane
Potrawa ta stanowi powrót do smaków dzieciństwa i dawnej wsi regionu kieleckiego. Najczęściej przygotowywana była w okresie jesiennym, kiedy po wykopkach ziemniaków było pod dostatkiem. Przepis na to danie jest wiernie przekazywany z pokolenia na pokolenie, a sekret sukcesu tkwi w jego prostocie.
Składniki: 1 kg ugotowanych ziemniaków, 4-5 cebul, ok. 1,5-2 szklanek bułki tartej, 3 jajka, pieprz, sól, białko do obtaczania.
Sposób przygotowania: Ziemniaki przepuścić przez praskę. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju, wystudzić i połączyć z ziemniakami, dodać jajka. Wyrobić i uformować ciasto wałkiem, lekko spłaszczyć i pokroić nożem na grubsze plastry. Roztrzepanym białkiem posmarować z obu stron, obtoczyć w bułce tartej i smażyć na rozgrzanym oleju. Podawać z dowolnym sosem i surówką.
Przepis podał: Zespół Folklorystyczny „Brzezinianki” z Brzezin.