Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Rozpoczynamy prezentację tradycyjnych przepisów zaczerpniętych ze świętokrzyskiej wsi. Niech będzie ona inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Krupnik na zieleniatkach
Krupnik gotowany na gęsinie z własnego chowu to tradycyjna potrawa regionalna. W okresie jesiennym gospodynie, chcąc urozmaicić i jeszcze bardziej wzbogacić smak zupy, dodawały grzyby zieleniatki lub inaczej gąski. Niemal w każdym domu krupnik przyrządzany był w ten sposób. Gąski to bardzo smaczne grzyby, dlatego dodanie ich do zupy podnosiło jej smak.
Składniki
- 80 dag mięsa gęsiego
- 1 marchew
- 1 korzeń pietruszki
- 1 cebula
- 1/2 kg zieleniatek
- 1/2 kg ziemniaków
- 6 łyżek kaszy jęczmiennej
- czosnek
- sól
- pieprz
- 2 liście laurowe
- ziele angielskie
- 2 łyżki posiekanej pietruszki
- 2,5 l wody
Sposób przygotowania
Mięso umyć, zalać wodą, zagotować, zebrać pianę. Następnie dodać sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, pokrojoną w kostkę włoszczyznę. Gotować na małym ogniu. Dodać zieleniatki, ziemniaki i zasypać kaszą jęczmienną. Na koniec dodać czosnek i wszystko chwilę gotować. Doprawić do smaku.
Przepis podał Zespół Obrzędowy „Kowalanki” z Kowali.