Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
W powiecie opatowskim istniała kiedyś gospoda „Pod brzozą”, gdzie była serwowana kura według podanego przepisu. Jak wynika z relacji starszych ludzi, danie to bardzo smakowało mieszkańcom, dlatego sięgnięto do dawnych tradycji i potrawa jest teraz przygotowywana na specjalne zamówienia i przyjęcia okolicznościowe w regionie.
Kura faszerowana bez kości
Wydrukuj przepisSkładniki
- 1 kura o wadze 1,5 kg
- 1/2 kg mięsa z łopatki wieprzowej
- 1/2 szklanki bułki tartej
- 5 jajek
- sól
- pieprz
- pęczek natki pietruszki
Sposób przygotowania
Mięso z łopatki wieprzowej zmielić w maszynce, dodać jajka, drobno posiekaną pietruszkę, sól i pieprz. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Z kury wyjąć wszystkie kości bez jej rozcinania. Faszerować kurę, zaczynając od udek i skrzydełek. Zaszyć otwór i piec około 2 godziny. Tak przygotowaną kurę podawać z ugotowaną kaszą jaglaną i marynowanymi buraczkami lub z surówką z kapusty.
Przepis podało: Koło Gospodyń Wiejskich Kalinki z Brzozowej.