101,4 MHz | 90,4 Kielce | 100,00 MHz Włoszczowa DAB+ M10D 215,072 MHz
Zadzwoń do studia 41 200 20 20
czwartek, 25 kwietnia, 2024

MARCHEW

Marchew
Marchew

Marchew zwyczajna S. carota. Jej podgatunek typowy (subsp. carota) rosnący także w Europie uznawany jest za trujący. Podgatunek jadalny (subsp. sativus) udomowiony został w Afganistanie. Roślina spożywana jest jako warzywo na surowo i przetworzona, także stosowana jest do wyrobu ciast. Jadane są korzenie, które w popularnych współcześnie odmianach mają kolor pomarańczowy, a dawnej i w mniej popularnych odmianach lub w różnych regionach uprawiane są rośliny o korzeniach barwy żółtej, białej lub ciemnoczerwonej (te ostatnie są szczególnie popularne np. w Indiach). Roślina wykorzystywana jest także jako pastewna.

WARTOŚCI ODŻYWCZE / KALORYCZNE

Najcenniejszym składnikiem marchwi jest karoten (prowitamina A i β-karoten), który w żadnym innym warzywie nie występuje w tak dużej ilości. Zawiera również sacharozę i glukozę (odżywcze cukry), białko, olejki lotne, witaminy B1 i B2, B6, C, E, H, K, PP oraz żelazo, wapń, miedź i fosfor, a także pektyny. Surowa marchew ma 33 kcal w 100 g.

PORADY

Istnieją odmiany uprawne, gdzie korzeń marchwi ma barwę białą, żółtą, pomarańczowoczerwoną i purpurową. Korzenie mogą być stożkowe, kuliste, owalne, wrzecionowate, a ich długość w zależności od odmiany mieści się w zakresie od 4 do 35 cm. Nasiona marchwi siejemy do gruntu, po skiełkowaniu marchwi należy przerzedzić ją na 5-8 cm. W okresie intensywnego wzrostu marchew jest wrażliwa na suszę (ostatnie 2 miesiące wegetacji).

CIEKAWOSTKI

Marchew po upieczeniu wykorzystywana była jako substytut kawy. Olejek uzyskiwany z owoców używany jest do aromatyzowania likierów i w kosmetyce.

POPULARNE ODMIANY

Rodzaj / Odmiana Termin siania / sadzenia Termin zbioru
Odmiana wczesna
Amsterdam 2 III-V VII-X
Jagna III-V VII-X
Naomi III-VII V-X
Nefryt F1 III-V VII-X
Pierwszy Zbiór II-V VII-IX
Odmiana średnio wczesna
Karotela III-V VII-X
Nantes 3 III-V VII-X
Rodos F1 III-V VII-X
Odmiana średnio późna
Lenka 1-2 dekada V 3 dekada IX – 2 dekada X
Olympus III-V IX-X
Odmiana późna
Berlikumer 2 – Perfekcja Rew III-V VIII-X
Dolanka III-V VIII-X
Flakke 2 III-IV VIII-X
Koral 1-2 dekada III 3 dekada VII – 2 dekada X
Sukces III-V VIII-X

KALENDARZ KONSUMENTA I ROLNIKA