101,4 MHz | 90,4 Kielce | 100,00 MHz Włoszczowa DAB+ M10D 215,072 MHz
Zadzwoń do studia 41 200 20 20
środa, 24 lipca, 2024

OGÓREK GRUNTOWY

Ogórek
Ogórek

Ogórek (Cucumis L.) – rodzaj roślin jednorocznych z rodziny dyniowatych. Obejmuje co najmniej 52 gatunki (według innych źródeł około 55 gatunków). Rodzaj najbardziej zróżnicowany jest w Afryce, poza tym jego przedstawiciele rosną na wyspach otaczających ten kontynent, w Azji południowej i południowo-wschodniej, na Filipinach i w Australii, zostali także zawleczeni lub introdukowani na inne obszary.

WARTOŚCI ODŻYWCZE / KALORYCZNE

Ogórek zawiera ok. 97% wody. Jest bogaty w białka, tłuszcze, cukry, w przeciw utleniacze oraz niewielkie ilości witaminy A, B i C. Zawiera kukurbitacynę (chroni przed rozwojem raka).

PORADY

Istnieją odmiany, które przeznaczone są do konserwowania i kwaszenia, możemy uprawiać je pojemnikach (ze względu na słabszy wzrost) oraz mają kompleksową odpornością na choroby, dzięki temu można zmniejszyć liczbę zabiegów. Ogórek ma duże wymagania cieplne, szczególnie w okresie kiełkowania. Istnieją odmiany ogórka szklarniowego uprawimy pod osłonami. Nasiona wysiewa się do gruntu, gdy temperatura gleby wynosi około 12 °C. Wartość energetyczna to 12-15 kcal. Siejemy rozsadę doniczkową, ponieważ ogórek nie lubi uszkadzania systemu korzeniowego.

CIEKAWOSTKI

Rodzina dyniowate (Cucurbitaceae) jest częstym przedmiotem badań genetycznych i molekularnych. Ogórek jest gatunkiem obcopylnym, ale dobrze znosi zapylenie własnym pyłkiem, co pozwala na tworzenie linii wsobnych. Łatwość mnożenia generatywnego i wegetatywnego oraz dokładne poznanie kultur in vitro ogórka spowodowały, że gatunek ten służy jako model w badaniach genetycznych i biotechnologicznych.

POPULARNE ODMIANY

Rodzaj / Odmiana Termin siania / sadzenia Termin zbioru
Odmiana wczesna
Andrus F1, Tytus F1, Sander F1, Śremianin F1
Rozsada: IV VII-IX
Grunt: V VII-IX
Sadzenie rozsady go gruntu: V VII-IX
Basza F1 Grunt: połowa V VII-VIII
Odmiana wczesna
Rufus F1, Krak F1, Delicius Hela F1, anulka F1
Rozsada: IV VII-IX
Grunt: połowa V VII-IX
Sadzenie rozsady go gruntu: V VII-IX
Cezar F1, Dar, Śremskif1, Ikar F1, Reja F1, Octopus F1, Ozyrys, Rodos F1, Soplica F1, Szeryf F1, Tessa F1, Tytus F1, Odys F1
Rozsada: IV VII-IX
Grunt: V VII-IX
Sadzenie rozsady go gruntu: V VII-IX
Traper F1, Tarot F1, Gracius Gładki F1, Olimp, Portal F1 Grunt: V VII-IX
Odmiana późna
Julian F1
Rozsada: IV VII-IX
Grunt: V VII-IX
Sadzenie rozsady go gruntu: V VII-IX

KALENDARZ KONSUMENTA I ROLNIKA