101,4 MHz | 90,4 Kielce | 100,00 MHz Włoszczowa DAB+ M10D 215,072 MHz
Zadzwoń do studia 41 200 20 20
wtorek, 17 września, 2024

PIETRUSZKA

Pietruszka
Pietruszka

Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) – gatunek rośliny dwuletniej z rodziny selerowatych. Dziko rośnie na półwyspie Apenińskim i Bałkanach, w północno-zachodniej Afryce i na Wyspach Kanaryjskich. Zdziczała w całej Europie, Ameryce, Afryce, Nowej Zelandii, Australii i Japonii.

WARTOŚCI ODŻYWCZE / KALORYCZNE

Częściami użytkowymi rośliny są biały korzeń i zielona nać o charakterystycznym aromacie. W sztuce kulinarnej wykorzystujemy pietruszkę jako składnik surówek, mięs, zup, ryb oraz sałatek. Pietruszka jest składnikiem włoszczyzny. Liście pietruszki są prawdziwą bombą odżywczą, są cenniejszym komponentem diety niż korzeń. Nać zawiera więcej białka, tłuszczów i węglowodanów od korzenia. Pietruszka ma w sobie olejek eteryczny (apiol i mirystacyna), dlatego ma właściwości dezynfekcyjne i moczopędne, wzmacnia organizm dzięki dużej zawartości witaminy C oraz żelaza. Zawiera także β-karoten, witaminę E, kwas foliowy, sole magnezu, wapnia, potas, fosfor, cynku, miedzi i manganu. Jest niskokaloryczna i ma niski indeks glikemiczny. Kaloryczność pietruszki szacuje się na około 49 kcal na 100 g.

PORADY

Pietruszkę najlepiej uprawiać w miejscach ciepłych i słonecznych, w glebie lekkiej, próchniczej. Jest odporna na niską temperaturę.

CIEKAWOSTKI

Jest rośliną o wielkich wartościach leczniczych. Zarówno korzenie, jak owoce pietruszki i ich przetwory zwiększają przesączanie w kłębkach nerkowych, a jednocześnie zwalniają zwrotną resorpcję w cewkach, dzięki czemu zwiększają ilość wydalanego moczu. Mają także własności antyseptyczne oraz zmniejszają napięcie mięśni gładkich jelit i dróg moczowych (działanie wiatropędne). Ponadto pobudzają w niewielkim stopniu wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów.

POPULARNE ODMIANY

Rodzaj / Odmiana Termin siania / sadzenia Termin zbioru
Korzeniowa odmiana wczesna
Cukrowa III-IV 3 dekada VII – 3 dekada IX
Korzeniowa odmiana średnio wczesna
Konika III-IV IX-X
Korzeniowa odmiana średnio późna
Alba III-IV 3 dekada VIII – 3 dekada X
Vistula IV-VI, IX VIII-X, V-VI
Lenka III-V 3 dekada VII – 3 dekada X
Korzeniowa odmiana późna
Halblange III-VI VII-X
Ołomuńcka 3 dekada III – 2 dekada IV 3 dekada VIII – 3 dekada X
Osborne 3 dekada III – 2 dekada IV VIII-X
Sonata IV-VI VIII-X

KALENDARZ KONSUMENTA I ROLNIKA