101,4 MHz | 90,4 Kielce | 100,00 MHz Włoszczowa DAB+ M10D 215,072 MHz
Zadzwoń do studia 41 200 20 20
czwartek, 25 kwietnia, 2024

SELER KORZENIOWY

Seler korzeniowy
Seler korzeniowy

Selery zwyczajne, seler zwyczajny (Apium graveolens L.) – gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. W stanie dzikim rośnie w Europie, Azji Zachodniej i Środkowej, na Kaukazie, w Afryce. Rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie poza obszarem swojego rodzimego występowania. W Polsce w stanie dzikim tylko na wyspie Uznam. Jest uprawiany w wielu rejonach świata, czasami przejściowo dziczejący (efemerofit).

WARTOŚCI ODŻYWCZE / KALORYCZNE

Seler zawiera dwukrotnie większą ilość witaminy C, niż owoce cytrusowe, jest źródłem witamin z grupy B – w tym również witaminy B9, czyli kwas foliowy, a także witaminy PP (niacyna), A i E , oraz minerałów (fosfor, wapń, żelazo, magnez oraz cynk). Dodatkowo, seler zawiera także β-karoten oraz psoralenu, czyli związku działającego przeciwnowotworowo. Warto podkreślić, że seler korzeniowy jest jednym z najmniej kalorycznych warzyw, 100 gram selera zawiera tylko 17 kcal.

PORADY

Seler najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, o dobrej strukturze i dobrze trzymających wilgoć. Nie udaje się na glebach zakwaszonych. Lubi stanowiska słoneczne, ale znosi też niewielkie zacienienie.

CIEKAWOSTKI

Seler jest wykorzystywany jako warzywo i przyprawa. Uprawiany jest od ponad 2000 lat.

POPULARNE ODMIANY

Rodzaj / Odmiana Termin siania / sadzenia Termin zbioru
Albin Rozsada: 2 dekada II – 2 dekada III 2 dekada X – 1 dekada XI
Makar Sadzenia do gruntu: 2 dekada V 2 dekada X – 1 dekada XI
     

KALENDARZ KONSUMENTA I ROLNIKA