Od wieków zboże było podstawą ludzkiego pożywienia, otaczano je czcią jako symbol życia, dobra, płodności, dostatku, pożytecznej pracy i błogosławieństwa Bożego. Zboże występowało w wielu zwyczajach i obrzędach ludowych, zwłaszcza rolniczych. Magiczną siłę i moc ziarna wykorzystywano również w obrzędach związanych ze ślubem. Ponieważ w karnawale trwa sezon na śluby, warto zapoznać się z tymi obrzędami.
Jak pisze Małgorzata Pawlik w swojej książce pt. „Jak ziarno staje się chlebem”- ziarnom zboża przypisywano magiczną moc także na świętokrzyskiej wsi.
– Młodą parę po ślubie obsypywano ziarnem, które, jak wierzono, oprócz właściwości odżywczych, posiadało magiczną moc. Aby oczyścić nowożeńców i przekazać im życiodajne siły, używano rytuału obsypywania. To w ziarnie bowiem tkwiła ukryta tajemnica życia i moc ciągłego odradzania – mówi Małgorzata Pawlik.
W obrzędzie weselnym ziarnem zbóż obsypywano młodą parę, aby zapewnić im dobrobyt, liczne potomstwo i szczęście. Tradycyjnie przed wyjściem do kościoła matka panny młodej obsypywała ziarnem nowożeńców i gości weselnych.