Dla żubrów, jeleni czy dzików, jako nasiona przyszłych pokoleń drzew, a nawet do kuchni – właśnie rozpoczęły się zbiory żołędzi, które odgrywają znaczącą rolę w przyrodzie. Są też smaczne i zdrowe.
Żołędzie, czyli nasiona dębu, zawierają wiele ważnych składników odżywczych i witamin. Mają niewiele kalorii. Należy pamiętać jednak, że choć są smaczne i zdrowe, zawierają także szkodliwe dla zdrowia garbniki.
Zimą służą jako pokarm dla zwierząt, między innymi żubrów, jeleni i dzików. Leśnicy zbierają je z myślą o przyszłych pokoleniach drzew. Żołędzie sprawdzają się również w kuchni. Z ich nasion powstaje mąka, a nawet kawa, którą przyrządzać trzeba pozbywając się goryczy w procesie ługowania, czyli wielokrotnego płukania w wodzie z sodą oczyszczoną.
Jak zrobić kawę z żołędzi? Aby zrobić kawę z żołędzi, najpierw trzeba je poddać ługowaniu, a następnie wysuszyć, uprażyć i rozdrobnić. W medycynie ludowej uważa się, że kawa z żołędzi może leczyć biegunki, wspierać układ odpornościowy. Kawa z żołędzi jest dobra dla osób, które nie mogą pić zwykłej kawy.
Znana jest też żołędziówka, czyli nalewka o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i obniżających ciśnienie krwi.
Żołędzie bardzo cenią sobie niektóre zwierzęta. Na przykład dla żubrów, jeleni czy dzików to nie tylko wartościowy pokarm, ale i przysmak.