Śliwy to drzewa o średniej odporności na mróz i szczególnie wiosną dużych wymaganiach wodnych. Kiedy je sadzić i jakie odmiany wybrać do uprawy?
Śliwy najlepiej rosną na glebach lekkich i ciepłych, bogatych w próchnicę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Nie lubią zalegania wód gruntowych. Przy temperaturze powietrza poniżej zera, warto wykonywać zabiegi kopczykowania młodych drzewek i ściółkowania drzew dojrzałych, ponieważ duży mróz może je uszkodzić.
Sadzonki śliw sadzi się do ziemi wiosną lub jesienią. Kwitnienie tych drzew przypada na koniec kwietnia lub początek maja. Śliwy dzielimy na samopylne i obcopylne oraz częściowo samopylne. Warto więc w przydomowych ogródkach posadzić też inne odmiany i zadbać o obecność owadów zapylających.
Koronę drzew należy rozpocząć pierwszej wiosny po posadzeniu, a po około trzech latach warto wykonywać cięcia zachowawcze, aby zadbać o doświetlenie gęstych koron oraz wyciąć stare i chore pędy. Śliwy wczesne i średnio wczesne przycina się tuż po owocowaniu, a te, które owocują od początku września, należy przycinać w zimie lub wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem soków.
Jakie odmiany śliw są najbardziej polecane do uprawy w polskich sadach i ogrodach?
- Śliwa Jerozolimka – pochodzi z Anglii. Ma żółtoróżowe owoce, okrągłe, wybitnie deserowe, przypominające brzoskwinie. Owoce dojrzewają na początku sierpnia. Drzewa rosną silnie i plonują obficie
- Śliwa Węgierka Wczesna dojrzewa w połowie sierpnia. Ma owoce ciemnoniebieskie, pokryte niebieskim nalotem. Miąższ ma żółty i słodki.
- Śliwa Węgierka Dąbrowicka – dojrzałość do zbiorów osiąga w połowie sierpnia. To polska odmiana o niedużych, ciemnogranatowych owocach z niebieskim nalotem. Miąższ ma soczysty, słodko-kwaśny. Odmiana idealna na powidła.
- Śliwa Renkloda Ulena – francuska odmiana śliwy, jedna z najsmaczniejszych. To odmiana samopylna, która jednocześnie jest popularnym zapylaczem innych odmian śliw. Jej owoce dojrzewają w drugiej połowie sierpnia i mają żółtozieloną skórkę i słodki żółty miąższ.
- Śliwa Mirabelka z Nancy – dojrzewa na koniec sierpnia. Rośnie średnio silnie. Owoce ma niewielkie, żółte, pokryte jasnym nalotem o korzennym, słodkim smaku. Mirabelka pochodzi z Francji, jest samopylna, bardzo smaczna. To odmiana tolerancyjna, łatwa w uprawie.
- Śliwa Węgierka Zwykła – to jedna z najstarszych odmian w Europie. Ma owoce dojrzewające od połowy września do końca października. Śliwki mają ciemnofioletową skórkę i słodki smak. Nadają się jako owoce deserowe oraz na powidła, a także jako surowe.
- Śliwa Opal – odmiana, która pochodzi ze Szwecji. Jej owoce są średniej wielkości z różowofioletową skórką. Bardzo smaczna. Odmiana samopylna, plonuje obficie i jest mało podatna na choroby oraz odporna na szarkę.
- Śliwa Stanley – pochodzi z USA. Jej owoce mają ciemnogranatową skórkę i żółty miąższ. Sprawdzają się zarówno do przetworów, jak i do suszenia. Owoce dojrzewają po połowie września.
- Śliwa President – jest średnio wrażliwa na mrozy, ale odporna na choroby. Obficie owocuje. Owoce dojrzewają na przełomie września i października. Śliwki są wykorzystywane jako owoce deserowe oraz dodatek do różnych dań.