Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Pasta z kiszonego bobu
Kiszonki są bardzo ważnym elementem tradycyjnej polskiej kuchni na terenie całego kraju. W regionie kazimierskim popularnie uprawianym warzywem jest bób. Gospodynie od zawsze kisiły warzywa, co dawało możliwość przedłużenia ich przydatności do spożycia, a dzięki właściwościom prozdrowotnym kiszonki chroniły domowników przed chorobami. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Drożejowicach specjalizują się w robieniu kiszonek od wielu lat. Miejscowość Drożejowice słynęła z kiszonek w Europie już w XIX wieku.
Składniki: 1/2 kg bobu, przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, gorczyca, kilka ząbków czosnku, pokrojony chrzan, liście dębu, sól, woda, 2 ząbki czosnku, 2-3 łyżki oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia.
Sposób przygotowania: Bób wrzucić na wrzątek i gotować ok. 5 minut. Wystudzić bób, obrać go ze skórki i włożyć do przygotowanych wcześniej słoików. Dodać kilka ziaren ziela angielskiego, gorczycy, kilka ząbków czosnku, liść laurowy, obrany i pokrojony chrzan i liście dębu. Zalać chłodną solanką (jedna łyżka soli na litr wody). Bób jest gotowy po ok 7 dniach, można go przechowywać przez ok. 3 m-ce. 2 szklanki bobu ukiszonego przecisnąć przez sitko, następnie dodać czosnek i świeżo zmielony pieprz. W szklanej misce wymieszać zawartość i dodać olej. Jeżeli pasta będzie zbyt sucha, można dodać jeszcze kilka kropel oleju. Wszystko wymieszać widelcem, odstawić do lodówki na ok. 30 minut.
Przepis podała: Helena Jackiewicz z Koła Gospodyń Wiejskich w Drożejowicach.