Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
SKŁADNIKI:
Królik ok. 1,3 kg z podrobami, ok. 20 dag wątróbek króliczych lub drobiowych, ok. 12 dag słoniny, 2 jajka, 4 łyżki bułki tartej, warzywa: 2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera, por, cebula, sól, pieprz.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Warzywa obrać. Królika poporcjować na kawałki, włożyć do garnka, dodać obrane warzywa, słoninę, zalać wodą, posolić i gotować na wolnym ogniu do miękkości ok. 1,5 godz. Pod koniec gotowania dodać podroby i wątróbkę. Mięso z królika oddzielić od kości. Zmielić w maszynce z podrobami i warzywa. Do powstałej masy dodać jajka, bułkę tartą, posolić i popieprzyć do smaku. Wszystkie składniki wymieszać dokładnie na gładką masę. Przełożyć do wąskiej foremki i piec w piekarniku nagrzanym do 180 ℃ przez ok. 1,5 godziny.
W gminie Skalbmierz króliki były hodowane niemal w każdym gospodarstwie od wielu lat. Przepis na pasztet z królika jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Przysmak ten przyrządzany był nie tylko od święta, ale stanowił też pożywny dodatek do pieczywa na co dzień.
Przepis podało Koło Gospodyń Wiejskich w Skalbmierzu.