Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Pasztet z kury gotowany na parze
Składniki: 1 duża kura, 15 dag wątróbki z drobiu, 20 dag wątróbki cielęcej, 20 dag włoszczyzny (bez kapusty), 10 dag masła lub tłuszczu z kury, 1 czerstwa bułka, 1 duża cebula, 1 jajko, 2 żółtka, sól, pieprz, imbir, gałka muszkatołowa, masło do smarowania formy.
Sposób wykonania: Kurę opłukać i wstawić do garnka. Gotować do miękkości. Następnie obrać mięso ze skóry. Wątróbki wymoczyć w mleku, odcisnąć. Z cielęcej wątróbki zdjąć skórkę. Udusić z masłem i drobno pokrojoną cebulką. W czasie duszenia nie rumienić cebuli i wątróbki. Bułkę pokroić w drobną kostkę, włożyć do wątróbki i dusić razem. Po ostudzeniu zmielić w maszynce dwa razy przez drobne sito. Do masy dodać jaja, przyprawy i trochę wywaru z rosołu, tak aby masa była mazista. Wyrobić ją starannie. Wysmarować formę masłem, włożyć masę, przyklepać równo łyżką, przykryć papierem włożyć do garnka z gotującą się wodą i gotować pod przykryciem na parze przez 45-60 minut. Zdjąć i ostudzić.
Przepis podał: Zespół Folklorystyczny Nidzianecki z Nidy.