Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Piernik z ziemniakami
Piernik wypiekany jest przez gospodynie gminy Skarżysko Kościelne od 1974 roku, kiedy to nauczyły się go piec na kursie żywieniowym zorganizowanym dla koła gospodyń wiejskich. Bardzo przypadł im do gustu ten rodzaj ciasta. Od tego czasu piernik z ziemniakami wypiekany był nie tylko na święta Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest kontynuowana, bo ciasto z tego przepisu zawsze się udaje, jest smaczne, puszyste i wilgotne, co zawdzięcza dodatkowi ziemniaków. Składniki są naturalne, pochodzące z gospodarstwa lub z zakupu. W okresie kryzysu gospodarczego niektóre z nich zostały zastąpione innymi, tańszymi i łatwiej dostępnymi, np. masło – margaryną, miód prawdziwy – miodem sztucznym.
Składniki: 25 dag miodu prawdziwego, 40 dag cukru, 1/2 kg gotowanych gorących ziemniaków, 5 jajek, 25 dag masła, 1/2 kg mąki pszennej, 2 łyżeczki sody, przyprawa do piernika, 1/2 szklanki wody.
Sposób przygotowania: Z cukru zrobić karmel, dodać do niego ½ szklanki wody i trzymać na ogniu do czasu, aż się rozpuści. W tym czasie ugotować ziemniaki, utrzeć i do gorących wlać karmel. Mieszając, dodawać miód i masło, które muszą się rozpuścić w gorących ziemniakach. Następnie dodać mąkę, po jednym żółtku, sodę rozpuszczoną w 1 łyżce wody oraz przyprawy korzenne – mieszając przez cały czas. Osobno ubić 5 białek na sztywno i delikatnie wymieszać z ciastem. Piec w dwóch wąskich brytfankach ok. 1 godziny. Po upieczeniu można przełożyć powidłami, a wierzch udekorować cukrem pudrem lub polewą czekoladową.
Przepis podała: Jadwiga Kowalik z Lipowego Pola Skarbowego.