Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Rozpoczynamy prezentację tradycyjnych przepisów zaczerpniętych ze świętokrzyskiej wsi. Niech będzie ona inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Składniki
- CIASTO:
- 1 kg mąki pszennej
- 1 jajko
- 2 szklanki ciepłej wody
- FARSZ:
- kilka suszonych śliwek odmiany damacha
- orzechy włoskie
- jabłka
Sposób przygotowania
Składniki na ciasto dokładnie wyrobić, dodając odrobinę ciepłej wody, aby masa miała elastyczną i jednolitą konsystencję. Następnie rozwałkować i wycinać kółeczka. Na każde kółko nakładać nadzienie z pokrojonych śliwek, orzechów i jabłek. Każdego pieroga skleić.
Tak przygotowane pierogi wrzucić do gotującej się wody i gotować przez kilka minut. Po ugotowaniu należy przelać je zimną wodą, żeby się nie sklejały. Podawać z bitą śmietanką, oprószone cukrem.
Danie z powiatu buskiego.
Przepis podała: Barbara Kapusta, właścicielka Hotelu Mateo w Stopnicy.
Suszona damacha z Ponidzia została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW w 2012 roku.