Wystarczy niewielki pojemnik, trochę żyznej ziemi i kawałek korzenia pietruszki, aby po kilku tygodniach zrywać zdrową zieloną natkę z uprawy na parapecie. W zimie taka namiastka ogródka da satysfakcję dorosłym i dzieciom.
W domu pietruszkę można w łatwy sposób uprawiać z korzeni. To prosta i niedroga metoda nawet dla początkujących ogrodników.
Kluczem do uzyskania zbiorów są korzystne dla rośliny warunki, czyli lekka, żyzna gleba, wilgoć i światło dzienne.
Doniczki lub pojemniki najlepiej ustawić się w domu w lekko zacienionym miejscu, z dala od przeciągów. Parapet doskonale nadaje się do takiej uprawy.
Do sadzenia nadają się nieuszkodzone rośliny o średnicy 2-4 mm zakupione w sklepie. Im są większe, tym lepiej uformują się liście.
Pamiętać należy o umiarkowanym podlewaniu, a wtedy świeża, pachnąca i zdrowa natka pietruszki będzie w kuchni na wyciągnięcie ręki.
Jakie walory zdrowotne mają takie listki? Zielone liście pietruszki od wieków cenione są w kuchni nie tylko z uwagi na ciekawy aromatyzujący potrawy smak, ale i bogaty skład, który dostarcza organizmowi wielu witamin i składników mineralnych. Początkowo wykorzystywana była jako roślina ozdobna, ale z czasem zyskała znaczenie w kuchni i medycynie naturalnej, gdzie do dziś uznawana jest za jedno z najbogatszych źródeł witaminy C. Natka pietruszki zawiera jej najwięcej spośród wszystkich dostępnych owoców i warzyw. W 100 gramach naci pietruszki znajdziemy aż 160 mg, czyli 4 razy więcej niż w pomarańczy witaminy C.
Zawiera też prowitaminę A, która dobrze wpływa na wzrok i cerę, sole mineralne, takie jak m.in. żelazo, wapń, magnez, sód, fosfor, cynk, miedź, mangan czy potas, witaminy PP, K oraz z grupy B – w tym kwas foliowy, flawonoidy, które skutecznie walczą z chorobami nowotworowymi, olejki eteryczne, aminokwasy, błonnik.
Dzięki natce pietruszki potrawy zyskują aromatyczny smak i jasnozielony kolor. Może stanowić składnik lekko orzeźwiających napojów oraz zastąpić bazylię w pesto. Natkę pietruszki dobrze jest łączyć m.in. z czosnkiem, grzybami, owocami morza, a nawet ziemniakami.
Niestety, na spożywanie większych ilości natki pietruszki muszą uważać chorzy na nerki. Roślina ta zawiera spore ilości kwasu szczawiowego, który może zwiększyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Natka pietruszki może utrudniać również działanie niektórych leków, może też okazać się niebezpieczna dla osób, które mają alergię na tę roślinę.