Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Placek drożdżowy
Placek drożdżowy z kruszonką od wielu pokoleń króluje na stołach w powiecie kazimierskim. Metoda przyrządzania ciasta jest prosta, dlatego każda gospodyni potrafi go upiec, wykorzystując składniki z własnego gospodarstwa. Placek drożdżowy przywołuje smaki dzieciństwa. Często podawany jest z masłem, konfiturą i mlekiem.
Składniki: Ciasto: 1/2 kg mąki, 1/2 szklanki cukru, 5 dag drożdży, 4-5 żółtek, 1 szklanka mleka, 1/2 kostki masła.
Kruszonka: 1 łyżka masła, 1 łyżka cukru pudru, 2 łyżki mąki.
Sposób przygotowania: Przygotować rozczyn: drożdże skruszyć do dużego naczynia, dodać łyżkę cukru i ciepłe mleko (nie gorące). Dokładnie wymieszać i zostawić do wyrośnięcia. Żółtka utrzeć z pozostałością cukru i dodać do przesianej mąki, masło roztopić i wlać do ciasta, dodać wyrośnięty rozczyn, powoli wymieszać dłonią. Gdy składniki dokładnie się połączą, wyrabiać ciasto przez ok. 15 minut, aż będzie gładkie, elastyczne i przestanie kleić się do dłoni. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na około 1,5 godziny w ciepłe miejsce. Po tym czasie włożyć do dużej formy i rozprowadzić równomiernie.
Składniki na kruszonkę wyrobić widelcem. Tuż przed włożeniem do piekarnika nagrzanego do 160⁰C, ciasto posypać kruszonką. Piec przez około 20-30 minut.
Przepis podała: Barbara Filo z Koła Gospodyń Wiejskich w Donosach.