Polędwiczki świąteczne Prokopa zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych województwa świętokrzyskiego w 2010 roku. Znane są w całym naszym regionie.
Podstawowym surowcem do produkcji polędwiczek jest mięso wieprzowe z tuczników hodowanych w okolicach Łosienia. Polędwiczki to najszlachetniejsze mięso z całej tuszy wieprzowej, dlatego przygotowywane były głównie na święta i wyjątkowe okazje.
Sposób przygotowania polędwiczek w Łosieniu pozostał niezmienny od ponad 40 lat. Oczyszczone polędwiczki wkładane są do specjalnie przygotowanej marynaty i pozostawiane w chłodnym pomieszczeniu na około dwa tygodnie. Marynata to przygotowana mieszanka różnego rodzaju ziół: pieprz ziarnisty, ziele angielskie, liść laurowy, rozmaryn itd. Następnie nasączone marynatą polędwiczki poddawane zostają wędzeniu drewnem olchowym lub wiśniowym przez około trzy godziny. Na koniec parzy się je w gorącej wodzie przez około 20 minut.
Tak przygotowane polędwiczki początkowo mogli posmakować najbliżsi sąsiedzi oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Obecnie polędwiczki świąteczne Prokopa znane są w całym województwie świętokrzyskim dzięki nagrodom i wyróżnieniom, jakie zdobywają podczas ogólnopolskich konkursów i dożynek.