O nowych możliwościach rozwoju branży produktów regionalnych i lokalnych mówiono w piątek (2 września) podczas konferencji w Busku-Zdroju. Spotkanie było częścią trzydniowego wydarzenia Polskie Kulinaria pod hasłem „Smacznie, zdrowo i zdrojowo”.
Piotr Figlarz z firmy konsultingowej Euro-Plan i jeden z prelegentów poinformował, że 31 sierpnia w Brukseli polski plan strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej, jako jeden z siedmiu projektów Unii Europejskiej, został oficjalnie zatwierdzony. Jego budżet wynosi ponad 25 mld euro. Dodał, że do 2027 roku będzie można pozyskiwać dotacje nawet do 10 mln zł na rozwój gospodarstw i firm rolno-spożywczych na terenach wiejskich, takich jak np. mleczarnie i zakłady przetwórstwa mięsnego.
– Będzie można pozyskać środki m.in. na zakup maszyn, urządzeń, budowę nowych budynków, ich doposażanie i inne inwestycje, które są niezbędne do rozwoju lub podejmowania działań w zakresie drobnego przetwórstwa – mówi.
Piotr Figlarz dodał, że pierwsze nabory zostaną uruchomione już w przyszłym roku. Wnioski będzie można składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Mariusz Porębski ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zachęcał rolników do udziału w programie pn. „Współpraca”. Wyjaśniał, że rolnik może wziąć udział we wdrażaniu innowacji, które mają wpływ na wzrost efektywności gospodarstw. Takim rozwiązaniem jest np. projekt „Spersonalizowane sery twarogowe”, którego celem jest produkcja serów twarogowych z wykorzystaniem własnych, środowiskowych bakterii kwasu mlekowego oraz „Słomka ze słomy”, którego celem jest opracowanie technologii produkcji słomek do napojów ze słomy.
– Pomysł zawsze pochodzi od rolnika bądź przedsiębiorcy. My jesteśmy po to, aby można było ten pomysł wcielić w życie. Oferujemy swoją wiedzę i umiejętności, pomagamy w pisaniu wniosków. Przy ich pisaniu musi być praca zespołowa, tak aby wszystkie elementy zostały w nim zawarte – mówi.
Organizatorem konferencji była Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Polskie Kulinaria potrwają do niedzieli. Jednym z elementów wydarzenia jest jarmark norbertański. Będzie to okazja do zaprezentowania produktów lokalnych, ich sprzedaży, ale także pokazania możliwości w wykorzystywaniu ich do codziennych posiłków lub przygotowywania wykwintnych potraw.