Poseł Marek Kwitek został przewodniczącym sejmowej stałej podkomisji ds. sprzedaży bezpośredniej oraz handlu detalicznego produktów wytworzonych w gospodarstwach.
W rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że cieszy go ten wybór, ponieważ rolniczy handel detaliczny to kwestia bardzo mu bliska. Może przynieść wiele korzyści rolnikom, przede wszystkim zwiększyć opłacalność produkcji. Główną ideą sprzedaży bezpośredniej jest skrócenie łańcucha dostaw od producenta do stołu.
Poseł Kwitek zaplanował już kilka tematów, które w najbliższym czasie będą omawiane na posiedzeniu podkomisji. Jeden z nich to sprawdzenie na ile samorządy wywiązały się z obowiązku ustawowego dotyczącego wyznaczenia miejsc dla rolniczego handlu detalicznego w piątki i soboty.
Producenci nie ponoszą wtedy żadnych opłat za miejsce, a klienci mają mieć dobry dostęp do tego rodzaju bazarku. Parlamentarzysta dodał, że nadal namawiać będzie koła gospodyń wiejskich, aby w jeszcze większym zakresie przedawały własne kulinaria ponieważ to może wzmocnić budżet tych stowarzyszeń dzięki czemu będą mieć większe możliwości do podejmowania różnych inicjatyw w środowiskach lokalnych.
– W Polsce jest pół miliona gospodarstw liczących nie więcej niż 3 ha. Sprzedawanie wyłącznie surowców w takich przypadkach nie może być opłacalne, ale przy dołączeniu do tego produktów przetworzonych sytuacja może się zmienić. To jest ważne również w kontekście rosnącego zainteresowanie zdrową żywnością , kupowaną wprost od rolników – podkreślił poseł Marek Kwitek.
W jego planach jest także to, aby przy udziale podkomisji organizować wyjazdy rolników do gospodarstw zajmujących się wytwarzaniem własnych , przetworzonych produktów na wysokim poziomie, aby pokazywać dobre przykłady.
Poprzednim przewodniczącym sejmowej podkomisji ds. sprzedaży bezpośredniej i handlu detalicznego był Lech Kołakowski, który został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z tego powodu trzeba było wybrać nowego przewodniczącego.