Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Powidła śliwkowe
Składniki: 2 kg zwykłej węgierki dobrze dojrzałej, tzn. o ciemnoniebieskiej skórce z żółtopomarańczowym miąższem. Jest to bardzo ważne, bo kolory te świadczą o dojrzałości śliwki. Najlepsze śliwki są oczywiście z Pogórza Szydłowskiego.
Sposób wykonania: Śliwki umyć, usunąć pestki i następnie smażyć przez trzy dni. Pierwszego dnia przez cztery godziny, drugiego dnia – trzy godziny i trzeciego dnia – jedną godzinę. Smażyć na bardzo małym ogniu, cały czas mieszając, żeby się nie przypaliły. W trzecim dniu przełożyć gorące powidła do umytych i suchych słoików. Następnie pasteryzować przez 20 minut. Zakrętki do słoików muszą być nowe!
I mamy smaczne, zdrowe i własne powidła, bez których świąteczny piernik nie istnieje.
Przepis podała: Aneta Grochowska z Woli Żyznej.