20 października w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie rozstrzygnięto siódmą edycję Konkursu Pszczelarz Roku 2022. Pierwsze miejsce w kategorii pszczelarstwo miejskie zajął pszczelarze z województwa świętokrzyskiego.
Konkurs Pszczelarz Roku 2022 organizowany był przez Akademię Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju. Patronat honorowy sprawowali wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Andrzej Romaniuk. Jednym z partnerów konkursu był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowany przez zastępcę dyr. generalnego Marcina Wrońskiego.
Konkurs miał na celu promowanie pszczelarstwa, które w Polsce ma wielowiekową tradycję, integrowanie środowiska hodowców pszczół oraz ukazywanie roli pszczelarstwa w rolnictwie i ochronie różnorodności biologicznej. Co roku konkurs przyczynia się też do promocji miodu i innych produktów pszczelich jako żywności prozdrowotnej.
Nagrody przyznawano w kategoriach:
- pszczelarstwo towarowe
- pszczelarstwo hobbystyczne
- pszczelarz współpracujący z rolnikiem
- pszczelarstwo miejskie
Pierwsze miejsce w kategorii pszczelarstwo miejskie zajął Krzysztof Antoszewski zgłoszony przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach – Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Kielcach.
Krzysztof Antoszewski zajmuje się pszczelarstwem od 20 lat, prowadzi pasiekę wędrowną i stacjonarną, posiada 70 zarejestrowanych rodzin pszczelich. Miejskie pasieki w ramach akcji „Pszczoły w mieście” zostały ustawione na dachach m.in. Kieleckiego Centrum Kultury i Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.
Wyróżnienia przyznane przez sponsorów i kapitułę konkursu otrzymali:
- Krzysztof Antoszewski za innowacyjne rozwiązania w pasiece;
- Krzysztof Bolon i Agnieszka Żyła-Bolon za szczególne walory estetyczne pasieki. Zgłoszeni zostali przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach – Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Staszowie. Pszczelarstwem zajmują się od 20 lat, prowadzą pasiekę wędrowną, posiadają 160 zarejestrowanych rodzin pszczelich. Ich Pasieka Brzezina przeszła pozytywnie weryfikację i zostanie wpisana na szlak kulinarny Świętokrzyska Kuźnia Smaków.
Pozostałymi Finalistami Konkursu Pszczelarz Roku 2022 z województwa świętokrzyskiego zostali:
- Aneta Opatowicz, która pszczelarstwem zajmuje się od 8 lat, prowadzi pasiekę stacjonarną, posiada 78 zarejestrowane rodzin pszczelich. Zgłoszona do konkursu w kategorii Pszczelarstwo towarowe.
- Adam Tarnowski, który pszczelarstwem zajmuje się od 10 lat, prowadzi pasiekę wędrowną i stacjonarną, posiada 70 zarejestrowanych rodzin pszczelich. Zgłoszony do konkursu w kategorii Pszczelarstwo towarowe.