Dojrzewają maliny. Zarówno z owoców uprawianych na plantacjach, jak i dziko rosnących w lesie można przyrządzić pyszną babkę z malinami.
Malina to w Polsce krzew pospolity, który występuje w stanie dzikim prawie na całym obszarze kraju. Rośnie w lasach, zaroślach, na zrębach i zboczach gór. Tworzy gęste zarośla, nazywane maliniakami.
Warto jeść maliny, ponieważ to roślina o właściwościach leczniczych. Cenne są zarówno jej owoce, jak i liście. Maliny to źródło kwasów organicznych, pektyn, antocyjanów, cukrów, witamin C, E, B1, B6, B2 oraz składników mineralnych: potasu, magnezu, wapnia i żelaza.
Maliny działają napotnie i przeciwgorączkowo oraz ogólnie wzmacniająco. Podobne właściwości mają liście maliny, które wykazują również działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Są również doskonałym środkiem poprawiającym przemianę materii.
W kuchni stosuje się przede wszystkim owoce, na surowo lub po przetworzeniu, jako dżemy, konfitury i galaretki. Z liści zaparzyć można herbatkę.
Babka z malinami
Składniki: 40 dag malin, 1 kostka margaryny, 2,5 szklanki mąki pszennej, 3/4 szklanki cukru, 4 jajka, 5 łyżek mąki ziemniaczanej, cukier wanilinowy, 1 torebka proszku do pieczenia, polewa czekoladowa. Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
Sposób przygotowania: Margarynę ucieramy z cukrem i cukrem wanilinowym na puszystą masę. Ciągle ucierając, dodajemy po jednym jajku. Odkładamy dwie łyżki mąki pszennej. Pozostałą mąkę przesiewamy przez sito i dodajemy, nadal ucierając, do masy jajeczno-maślanej. Następnie wsypujemy proszek do pieczenia i mąkę ziemniaczaną. Maliny delikatnie obtaczamy w odłożonej wcześniej mące i dodajemy do masy. Całość delikatnie mieszamy. Formę do pieczenia babki, najlepiej z kominem, smarujemy margaryną i podsypujemy odrobiną bułki tartej. Ciasto przekładamy do formy i pieczemy około 1 godziny w 180 stopniach Celsjusza.
Ostudzoną babkę dekorujemy polewą czekoladową lub lukrem. Ciasto możemy przygotować z dowolnymi owocami leśnymi: borówką czarną (tzw. czarną jagodą), borówką brusznicą, poziomkami, jeżynami.
Przepis podała Bogumiła Grabowska (archiwum Lasów Państwowych)
„Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji”
Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie. Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”. Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.