Uruchomiono kredyty płynnościowe dla producentów rolnych. Obecnie do tych kredytów mogą być stosowane dopłaty z budżetu państwa na okres uzależniony od wielkości gospodarstwa, tj. na 36, 48 i 60 miesięcy.
Kredyty mogą być przeznaczane na zobowiązania finansowe oraz zakupy materiału siewnego, nawozów, paliwa, inwentarza czy pasz.
Rolnik może uzyskać maksymalnie 100 tysięcy złotych przy powierzchni do 50 hektarów, 200 tysięcy złotych w przypadku gospodarstwa od 50 do 100 hektarów, a w przypadku gospodarstw o powierzchni większej niż 100 hektarów 400 tysięcy złotych.
Rolnicy mogą się o nie ubiegać w bankach współpracujących z ARiMR. Są to: Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, SGB-Bank SA, BNP Paribas Bank Polska SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Krakowski Bank Spółdzielczy, Santander Bank Polska SA, Credit Agricole Bank Polska SA.
Oprocentowanie kredytu może być zmienne i nie może wynosić więcej niż stopa referencyjna WIBOR ustalana dla pożyczek na rynku międzybankowym udzielanych na okres 3 miesięcy. Przy tym 2 proc. oprocentowania płaci kredytobiorca, zaś resztę Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytu może być stosowana w okresie kredytowania, ale przez okres nie dłuższy niż:
- 36 miesięcy w przypadku kredytów do 100 000 zł;
- 48 miesięcy w przypadku kredytów do 200 000 zł;
- 60 miesięcy w przypadku kredytów do 400 000 zł;
licząc od daty zawarcia umowy kredytu.