Teraz jest czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych. O tym, kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe w ogrodzie zdecyduje nie tylko pogoda, ale i rodzaj sadzonek. Wiosenny termin sadzenia drzewek pozwala roślino przez lato przygotować się do zimy.
Należy pamiętać, że drzewa owocowe z gołym korzeniem sadzi się tak, by korzenie mieściły się luźno w dołku. Nie wolno ich podwijać ani łamać. Lepsze jest już podcięcie zbyt długich korzeni. Zawsze skraca się korzenie uszkodzone. Zwykle wykopuje się dołki o średnicy około 60 cm i głębokości 50 cm. W piaszczystym podłożu na dnie dołków warto usypać warstwę kompostu. Drzewa z bryłą korzeniową powinno się umieścić na takiej samej głębokości, na jakiej rosły w donicy.
Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami można zakupić tylko w dwóch okresach w roku – jesienią lub wiosną. Należy je od razu po zakupie wsadzić do gruntu.
Do kieleckich sklepów ogrodniczych dotarła już najnowsza dostawa sadzonek jabłoni, czereśni, wiśni, śliw i grusz. Jakie odmiany śliw do uprawy polecają w tym sezonie ogrodnicy?
President – jest późną odmianą, owoce dojrzewają w październiku. Co roku rodzi bardzo obficie, a śliwki ma duże w owalnym kształcie. Ich miąższ jest zwarty, dobrze odchodzący od pestki i zielonożółty. Jest też smaczny, choć nieco kwaśny. Śliwki są pyszne na surowo oraz można ich używać jako dodatku do ciast i deserów, a także na przetwory. Owoce dobrze znoszą długie przechowywanie i transport. Śliwa President nie jest trudnym w uprawie drzewem owocowym. Wymaga słonecznych stanowisk, na których ciepłe promienie nadają słodyczy ich owocom. Jest to jedna z cenniejszych późnych odmian śliwy.
Stanley – odmiana amerykańska. Drzewa początkowo rosną silnie, później słabo, tworząc wyniosłą, kulisto-stożkowatą, luźną, niezbyt symetryczną koronę. Drzewa i pąki są średnio wytrzymałe na mróz. Odmiana odporna na szarkę (ospowatość śliw) i brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Jest jedną z najsmaczniejszych odmian deserowych śliw, doskonała również na przetwory. Polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.
Jerozolimka – śliwa znana też jako brzoskwiniowa. Ma smaczne duże i okrągłe owoce, ze szwem średnio głębokim. To jedna z najwcześniej dojrzewających odmian śliwek. Dojrzewa wcześnie, już na początku sierpnia. Rośnie umiarkowanie silnie, najlepsze stanowiska to te osłonięte od zachodniego wiatru. Jako młode drzewko może przemarzać. Rośnie zdrowo. Nie potrzebuje oprysków. Owocuje średnio lub obficie w zależności od stanowiska. Im starsze drzewo, tym więcej ma owoców.
Węgierka – jedna z najpopularniejszych owoców w Polsce. Sadzą ją zarówno profesjonalni ogrodnicy, jak i sadownicy. Śliwka Węgierka przyjmuje się stosunkowo często, niezależnie od gleby. Węgierka ma wiele odmian: Węgierka Wczesna, Węgierka Dąbrowicka, Valjevka, Valor, Węgierka Zwykła. Węgierki dobrze rosną na ciepłych stanowiskach, osłoniętych od wiatru, wymagają gleb żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe i wodę. Do głównych chorób utrudniających uprawę węgierek należą: ospowatość śliwy zwana szarką, brunatna zgnilizna drzew pestkowych i dziurkowatość liści drzew pestkowych. Podobnie jak w przypadku innych śliw, najpoważniejsze straty powoduje choroba wirusowa, zwana szarką, często porażająca węgierki. Chociaż wszystkie rodzaje śliwek mają bardzo podobne wartości odżywcze, różnią się smakiem, wielkością, kolorem oraz zawartością kalorii.