Na depresję, bezsenność i choroby wątroby – ziele dziurawca ma wiele zalet, ale i przeciwskazań.
Ziele dziurawca stosowane jest jako środek łagodzący objawy depresji, bezsenności. Surowiec ten znalazł również zastosowanie w zaburzeniach trawienia i chorobach wątroby. Roślina ma jednak bardzo dużo przeciwskazań.
Jak mówi Damian Mazur z Nadleśnictwa Radoszyce, kwiaty dziurawca łatwo znaleźć można niedaleko lasu.
– Dziurawiec zwyczajny to średniej wielkości roślina o drobnych żółtych kwiatach, która jest powszechnie traktowana jako chwast. Często można spotkać ją na skrajach lasów, łąkach i w zaroślach. Niewiele osób wie, że niepozorny dziurawiec skrywa w sobie wiele cennych składników prozdrowotnych – mówi leśnik.
Jak dodaje, dziurawiec zawiera: flawonoidy, które pomagają rozkurczać mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i naczyń krwionośnych. Dzięki temu wspomagają walkę z zaburzeniami trawienia, a także bólami żołądka. Wspierają również poprawę trawienia, pracę wątroby. Dziurawiec zawiera też olejek eteryczny i garbniki, które pomagają goić rany, niwelować zakażenia skóry, wrzody czy trądzik. Dodatkowo olejek eteryczny wspiera regenerację skóry.
Pomimo wielu zalet, dziurawiec ma też wiele przeciwskazań. Szczególnie ostrożnie powinny z nim obchodzić się osoby, które mają jasną karnację lub bielactwo. Spożywanie dziurawca podczas opalania się może sprawić, że na skórze pojawią się przebarwienia.
Dziurawca nie powinni stosować też ci, którzy cierpią na uszkodzenia wątroby lub przyjmują środki na przykład antyretrowirusowe oraz antykoncepcyjne lub walczą z depresją i stosują specjalistyczne leki – substancje zawarte w dziurawcu mogą obniżać ich skuteczność.