Jako opatrunek na niewielkie rany czy ugryzienia komarów, ale także w kuchni na placuszki, sałatkę kimchi czy chrupkie czipsy – babkę lancetowatą popularną roślinę zielną wykorzystać można na wiele sposobów.
– Babkę lancetowatą znaleźć można między innymi na suchych terenach, a jej charakterystyczny kształt, z białymi włóknami, rozpoznają nawet początkujący zielarze czy dzieci – mówi Justyna Pargieła, ziołoznawca.
W medycynie ludowej od wieków była wykorzystywana do okładania ran, śladów po ukąszeniu komara, odcisków, zadrapań czy lekkich oparzeń. Pamiętajmy o jej zdrowotnych właściwościach.
– Warto pamiętać, aby przed położeniem liścia babki na ranę, lekko go rozetrzeć, aby sok z rośliny wydostał się na zewnątrz.- zaznacza zielarka.
Jak dodaje, babkę lancetowatą można też włączyć do leczenia parodontozy czy stanów zapalnych w jamie ustnej.
– Liście babki kroimy i zalewamy wrzątkiem, a następnie po ostudzeniu, płuczemy jamę ustną – wyjaśnia Justyna Pargieła.
Babkę lancetowatą można także wykorzystać w kuchni, jako dzikie warzywo. Jednym z pomysłów na smaczne danie jest smażenie całych liści w cieście naleśnikowym. Można też gotować z nich bigos lub przygotowywać sałatkę kimchi na ostro, zastępując babką lancetowatą kapustę pekińską.
Najłatwiejszą potrawą są jednak czipsy z babki, przygotowywane w piekarniku. W tej formie włókna na liściach stają się chrupkie i nie przeszkadzają w spożyciu.
CHIPSY Z BABKI LANCETOWATEJ
Składniki:
- 100 g liści babki lancetowatej,
- sól,
- ulubione przyprawy,
- 2 łyżki oliwy.
Sposób wykonania: piekarnik nagrzać do temperatury 190 stopni C. Liście babki lancetowatej umyć, blaszkę liścia oderwać od twardej łodyżki, łodyżkę odrzucić. Liście umieścić w misce, doprawić solą, polać oliwą i dokładnie wymieszać. Następnie liście wyłożyć na blaszkę wyścieloną papierem do pieczenia, zachowując małe odstępy między liśćmi. Wstawić na górną półkę piekarnika i piec przez 10 minut.
BABKA ZWYCZAJNA W MĄCE Z CIECIERZYCY
Składniki:
- 100 g liści babki zwyczajnej,
- pół szklanki wody,
- pół szklanki mąki z ciecierzycy,
- sól
- masło do smażenia.
Sposób wykonania: mieszamy mąkę z wodą, zostawiamy na pół godziny. Maczamy liście babki i smażymy.