Jałowiec znany jest w kuchni głównie jako przyprawa do mięsa, a to połączenie nie jest przypadkowe. Co warto wiedzieć o jałowcu?
Jak mówi Damian Mazur, leśnik z Nadleśnictwa Radoszyce, jałowiec to krzew z rodziny cyprysowatych. Roślina ta jest cennym krzewem dla ekosystemów leśnych.
– Występuje na piaszczystych glebach, więc wzbogaca nieurodzajne tereny, na których nic nie chce rosnąć. Tworzy zwarte kępy. Stanowi też kryjówkę dla małych ptaków.
Jałowiec ceniony był w tradycji ludowej za swoje właściwości lecznicze. Przede wszystkim jako składnik kadzideł, ale jego szyszkojagody wykorzystywano od zawsze przy produkcji żywności, głównie mięs.
– Preppersi dodają do swojego jedzenia odrobinę jałowca, po to, aby ta żywność wytrzymała jak najdłużej. Nie zepsuła się. Jednak jałowiec ma gorzki smak, więc trzeba tę przyprawę dodawać z wyczuciem – zaznacza leśnik.
Owoc jałowca zawiera olejek, flawonoidy, garbniki oraz kwasy organiczne. Dodawany jest do potraw, aby zrównoważyć ich ciężkostrawność.
Jako surowiec leczniczy wykorzystywany jest olejek z jałowca – stosowany w aromaterapii. Owoce jałowca używa się pomocniczo jako środek moczopędny w kamicy moczowej, niewydolności wątroby i nadmiernej fermentacji jelitowej.