W niedzielę, 15 października w Tokarni odbędzie się konkurs kulinarny skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich z województwa świętokrzyskiego pt. „Smaki Gęsiny”. Tematem przewodnim cyklicznej imprezy będzie przyrządzenie potrawy z gęsi kieleckiej.
Gęsi – kiedyś nieodzowny element wiejskiego krajobrazu, obecnie znów zyskują na znaczeniu. Chętnie jedzą trawę, koniczynę, lucernę, ale też to, co zostanie z produkcji warzyw czy sadów. Podstawą ich żywienia powinny być jednak pasze przygotowane na bazie zbóż – głównie owsa, pszenicy i jęczmienia. Skup żywca już trwa, chociaż największy przerób jak zwykle ruszy dopiero za kilka tygodni, bo najlepsza gęsina na świętego Marcina.
Co roku w Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznym w Tokarni odbywa się impreza z konkursem kulinarnym skierowanym do Kół Gospodyń Wiejskich z województwa świętokrzyskiego pt. „Smaki Gęsiny”, której tematem przewodnim jest przyrządzenie potrawy z gęsi kieleckiej, wzbogaconej dodatkami używanymi w kuchni polskiej, a szczególnie naszej, regionalnej. W tym roku odbędzie się ona 15 października. W skład jury konkursowego wejdą mistrzowie, szefowie kuchni – znawcy smaku gęsiny. Do konkursu można zgłaszać się do 12 października.
Konkursowi będą towarzyszyły warsztaty z obrzędowości ludowej – darcie pierza w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich „Korytniczanki”. Na scenie zaprezentują się: Zespół Bolechowiczanie, Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Zespół Kumosie oraz Kapela Świętokrzyska. Pokaz obrzędowy „Kręcenie powrozów” zaprezentują Wzdolskie Kołowrotki.
Hodowla gęsi i spożycie tego mięsa rośnie także w województwie świętokrzyskim, między innymi za sprawą konkursów kulinarnych skierowanych do naszych Kół Gospodyń Wiejskich.
Niewiele osób wie, że region świętokrzyski ma swoją rasę gęsi – kielecką, która wraca na tym terenie do hodowli. Gęś kielecka to jedna z mniejszych ras gęsi. Gąsior waży około pięciu kilogramów, gęś trzy i pół kilograma. Dzięki niedużej masie ptaki te są słabo otłuszczone, co podnosi ich walory smakowe. Ptak w całości jest pokryty białymi piórami. Dziób oraz nogi ma koloru pomarańczowoczerwonego. Gęś kielecka mą zgrabną i delikatną głowę. Do słabszych cech rasy należy nieśność, która wynosi do 17 jaj. Rasa dobrze znosi niekorzystne warunki klimatyczne i jest najlepiej przystosowana do życia na naszym terenie.