Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Trwa prezentacja tradycyjnych przepisów zaczerpniętych ze świętokrzyskiej wsi. Niech będzie ona inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Smalec z białej fasoli
Wydrukuj przepisSkładniki
- 2 szklanki namoczonej fasoli opatkowickiej
- 2 duże cebule
- 1 duże kwaśne jabłko
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 3 listki laurowe
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 1/2 łyżeczki majeranku
- sól
- olej
Sposób przygotowania
Cebulę pokroić drobno, jabłka zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Na patelni rozgrzać trochę oleju razem z listkami laurowymi i zielem angielskim. Ugotować fasolę, zmiksować na gładką masę, jeżeli jest zbyt sucha, to dodać trochę wody z gotowania. Dodać cebulę, jabłko, pieprz ziołowy, majeranek i zmiksować. W celu uzyskania gładkiego smalcu należy miksować dłużej. Wyłożyć do glinianego naczynia i wstawić do lodówki na kilka godzin. Podawać do chleba i z kiszonymi ogórkami.
Smalec sporządzany jest z fasoli opatowieckiej, która jest laureatem konkursu NKD z 2008 roku i nominowanej do Perły 2009. Przyrządzany bywał często w okresie sianokosów czy też żniw dla kosiarzy.
W letnim czasie nie ubijano świń, ze względu na brak warunków do przechowywania mięsa. Dlatego robiono smalec z fasoli, który spożywany z chlebem dawał siłę do ciężkiej pracy i można było go na cały dzień zabrać na pole bez obawy, że się zepsuje. Od ponad 20 lat młode gospodynie z naszego regionu kultywują tę tradycję, robiąc smalec dla miłośników bezmięsnych potraw.
Przepis podała: Anna Płocha z Koła Gospodyń Wiejskich w Szarbkowsko-Chrabkowskie.