Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Smarówka z kaszy jaglanej z pieczonym kurczakiem i warzywami po sadłowsku
Składniki: Kasza jaglana, kurczak z chowu tradycyjnego, marchew, pietruszka, seler, masło, słodka papryka, tymianek, majeranek, pieprz, sól, czosnek.
Sposób przygotowania: Kurczaka natrzeć masłem i przyprawami, obłożyć warzywami i upiec. Po ostygnięciu obrać mięso od kości i zmielić z ugotowaną kaszą i upieczonymi warzywami. Do masy dodać sos z podpieczonego mięsa i doprawić solą oraz pieprzem do smaku. Do wyparzonych słoików włożyć gotową masę, zakręcić i wstawić do piekarnika nagrzanego do 90 stopni Celsjusza na jedną godzinę. Po wystudzeniu smarówkę można przechowywać w chłodnym miejscu do trzech miesięcy.
Przepis podało: Koło Gospodyń Wiejskich w Sadłowicach.