Książka pt. „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Stary piernik Mikołajowej z Mirca
Wydrukuj przepisSkładniki
- 1/2 l miodu spadziowego
- 1,5 szklanki cukru
- 25 dag smalcu
- 1 kg mąki pszennej
- 4 jajka
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/2 szklanki zimnego mleka
- 1/2 łyżeczki soli
- cynamon
- imbir
- zmielone goździki
Sposób przygotowania
Miód, cukier i smalec podgrzać do rozpuszczenia. Masę odstawić, aby ostygła. Do letniej masy dodać mąkę, jajka, rozpuszczoną w połowie szklanki mleka sodę, sól i przyprawy do piernika. Składniki powoli wymieszać ręką, a następnie wyrobić. Ciasto włożyć do garnka, przykryć ściereczką i wynieść w chłodne miejsce. Po minimum dwóch tygodniach ciasto przenieść do ciepłego miejsca. Następnego dnia podzielić ciasto na 3 części, rozwałkować i upiec, każdy placek osobno w temperaturze 180°C. Po 2-3 dniach przełożyć powidłami śliwkowymi i posypać cukrem pudrem. Zaraz po upieczeniu placki są dość twarde, ale po kilku dniach skruszeją. Przed przełożeniem można poszczególne placki posmarować przegotowaną wodą, wówczas szybciej zmiękną.
Przepis podał Sławomir Surdy z Pasieki Mirsa w Mircu.