Jest nieoceniony przy przeziębieniach, wzmacnia również odporność organizmu – czarny bez to jedna z najstarszych roślin stosowanych w medycynie ludowej. Warto go stosować i docenić jego właściwości. Także w postaci szampana.
Składniki: 15 dużych i w pełni rozwiniętych kwiatostanów (baldachów) bzu czarnego, 5 cytryn, 650 g cukru, 10 łyżek miodu leśnego, 5 łyżek octu winnego, 5 l przegotowanej ciepłej wody.
Sposób przygotowania: W dużym kamiennym garnku lub słoju układamy kwiatostany i pokrojoną w plastry cytrynę. Zalewamy ciepłą, ale nie wrzącą wodą z rozpuszczonym cukrem, dodając jednocześnie ocet. Tak przygotowany roztwór zabezpieczamy gazą i pozostawiamy na 2 doby. Już po kilku godzinach można zaobserwować tworzącą się pianę, pojawiają się także pojedyncze bąbelki. To znak, że naturalne drożdże znajdujące się w kwiatach zaczynają pracować. W tym czasie kilkakrotnie mieszamy roztwór. Po upływie 48 godzin przecedzamy, aby pozbyć się fragmentów kwiatostanów. Pozostawiamy napój pod przykryciem z gazy na 2–3 tygodnie. Gdy przestanie się pienić i bąbelkować, zlewamy do korkowanych butelek, dodając po 2 łyżki miodu na każdy litr płynu. Odstawiamy na tydzień w ciepłe miejsce, a następnie przenosimy do chłodnej spiżarni lub piwnicy. Szampan jest gotowy do spożycia. Można go przechowywać nawet przez kilka miesięcy. Z każdym miesiącem staje się coraz bardziej wytrawny.
Przepis podał Paweł Kosin (archiwum Lasów Państwowych).