Pasta z wędzonego jesiotra z Gospodarstwa Rybackie Stawy Piotra Suchonia w powiecie jędrzejowskim zdobyła prestiżową nagrodę Perła 2023 w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Właściciel strzeże receptury na to pyszne danie.
Piotr Suchoń gospodarstwo rybackie prowadzi we wsi Stawy, położonej na Ponidziu, nad rzeczką Malinówką, która jest dopływem Nidy. Swoją nazwę wieś zawdzięcza licznym stawom hodowlanym, rozciągającym się na dziesiątkach hektarów, które pojawiły się tutaj już w XV wieku i funkcjonowały aż do roku 1955, kiedy to przez reformę rolną przeszły na własność państwa i popadły w ruinę.
Gospodarstwo Rybackie Stawy powstało tu w roku 2002 w związku z projektem odbudowy stawów i przywrócenia ich świetności.
– Gospodarstwo kupiłem z myślą o hobbystycznym, rekreacyjnym użytkowaniu stawów, ale stawy były do gruntownego remontu. Można powiedzieć, że nie było tu stawów tylko szuwary. Trzeba było wykonać dużo pracy, aby zrobić podstawowe stawy. Po pięciu latach odremontowaliśmy siedem stawów i to jest już kompleks 26 hektarów stawów lustra wody – mówi właściciel Piotr Suchoń.
W 2003 roku zalano 17 hektarów stawów, które zarybiono karpiem królewskim. W ciągu kilku kolejnych lat powstał kompleks hodowlany o powierzchni 26 hektarów lustra wody z trzyletnim procesem hodowlanym karpia królewskiego. Do hodowli dołączył inne gatunki ryb słodkowodnych: jesiotr, amur, sandacz i szczupak.
Głównym celem gospodarstwa, od samego początku jest hodowla ryb w sposób tradycyjny z nastawieniem na najwyższą jakość wyhodowanych ryb. Karpie karmione są tylko pokarmem naturalnym, dzięki czemu zachowują niepowtarzalne walory smakowe.
– W roku 2014 z sukcesem podjęliśmy próbę dywersyfikacji działalności rolniczej, wchodząc w obszar przetwórstwa rybnego, gastronomii i agroturystyki. We wsi Stawy zbudowaliśmy infrastrukturę noclegową z restauracją i łowiskiem wędkarskim. Otworzyliśmy dwa sklepy firmowe na terenie Krakowa – mówi Piotr Suchoń.
Specjalnością gospodarstwa stały się ryby wędzone metodą tradycyjną, głównie karpie, pstrągi i jesiotry oraz przetwory rybne, takie jak pasta z wędzonego jesiotra, galareta z karpia czy pasztet z karpia. Wszystkich przysmaków, można skosztować w restauracji, która znajduje się na terenie gospodarstwa.
Nagodzona prestiżową Perłą 2023 pasta wytwarzana jest z jesiotra hodowanego w stawach w gospodarstwie. Hodowla ryb prowadzona jest w sposób tradycyjny, aby mięso miało najwyższą jakość. Tu również odbywa się wędzenie. Jesiotr jest rybą, która bardzo powoli przyrasta. Aby wykorzystać ją do konsumpcji potrzeba około 800 dni. Jesiotr ma unikalny smak, więc nie należy dodawać zbyt dużo przypraw. Przepis na pastę pochodzi od poprzedniego właściciela gospodarstwa z okresu międzywojennego.
Piotr Suchoń nie zdradza jednak szczegółowej receptury pysznej rybnej pasty. – Mogę powiedzieć tylko, że aby ją przyrządzić potrzebne są: ryba, jajka i majonez – uśmiecha się właściciel, który jak przyznaje sam bardzo lubi zajmować się kulinariami.