W ofertach sprzedaży brakuje praktycznie wszystkich zbóż; siewy ozimin oraz początek zbiorów kukurydzy na ziarno zniechęcają rolników do większej sprzedaży – przekazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodała, że ceny pszenicy na giełdzie w Chicago osłabły do najniższego poziomu od trzech lat.
Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) podała w poniedziałkowym newsletterze, że koniec września nie przyniósł przełomu na krajowym rynku zbóż. Obroty ziarnem na rynku krajowym w dalszym ciągu są „mocno ograniczone”, a w ofertach sprzedaży brakuje „praktycznie wszystkich zbóż”.
Jak zauważono, trwające siewy ozimin oraz początkowa faza zbiorów kukurydzy na ziarno zniechęcają rolników do większej sprzedaży zmagazynowanego ziarna. – Ponadto, od 15 października bieżącego roku wypłacane będą rolnikom zaliczki dopłat bezpośrednich (70 proc. stawki), co także powstrzymuje ich przed sprzedażą większych partii ziarna – stwierdzono.
Izba zaznaczyła, że lokalnie trwają już zbiory wczesnych odmian kukurydzy na ziarno, a także kukurydzy uprawianej na lżejszych glebach. Warunki pogodowe sprzyjają pracom żniwnym, ale główny zbiór spodziewany jest w okolicach 5-10 października bieżącego roku – podali eksperci. Wskazali, że notowane plony zazwyczaj kształtują się w przedziale 6/9 t/ha, a wraz z postępami zbiorów „plony powinny być wyższe”.
– Obecnie, w zależności od regionu kraju, ceny oferowane za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) zawierają się w przedziale od 380 PLN/t na południowym wschodzie, 450 PLN/t w centrum do 480 PLN/t na zachodzie i północy kraju – przekazała IZP.
Większość młynów pracuje na zapasach i realizuje wcześniej zawarte kontrakty na dostawy ziarna – wskazali przedstawiciele Izby. Jak przekazali, dokupowanie surowca na bieżąco jest trudne w związku z utrzymującą się mała liczbą ofert sprzedaży ziarna, a wytwórnie pasz czekają na większa podaż tegorocznej kukurydzy. – W najbliższych tygodniach jej udział w recepturach paszowych zapewne wzrośnie kosztem pszenicy – oceniono.
IZP wskazała także, że ceny pszenicy na giełdzie w Chicago „wyraźnie osłabły do najniższego poziomu od trzech lat”. W piątek 29 września bieżącego roku cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 198,93 USD/t i była o 6,6 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 spadła o 5,4 proc. i wyniosła 210,69 USD/t – poinformowano.
Izba Zbożowo-Paszowa działa od 1997 roku; zrzesza około 60 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami oraz surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw.