Szkolenia z księgowości, prawa, prowadzenia mediów społecznościowych, a przede wszystkim budowanie wzajemnych kontaktów i wymiana doświadczeń to zadania jakie stawia sobie Związek Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Świętokrzyskiego. W poniedziałek w Kielcach 265 pań i panów w KGW w naszym regionie spotkało się na inauguracji działalności tego związku.
Jak mówiła Magdalena Bernat, koordynator Federacji Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Świętokrzyskiego udział w uroczystości wzięło 265 przedstawicieli z 35 kół, które już są w strukturach. Kolejne koła są zapraszane do związku.
Wśród 265 osób, byli reprezentanci powiatów: kieleckiego, jędrzejowskiego, koneckiego, ostrowieckiego, sandomierskiego i skarżyskiego. Między innymi grupy z Niestachowa, Widełek i Daleszyc, Oblęgorka, Zagnańska, Lasocina z gminy Łopuszno, z Motkowic i Sobowic w gminie Imielno.
– Chcemy się uczyć i korzystać z różnych możliwości. Poznałyśmy program projektu i uważamy, że pozwoli on nam zdobyć potrzebną wiedzę, będziemy też mogły korzystać z doświadczeń dłużej działających kół, co jest dla nas bardzo cenne – mówiły Katarzyna Kaniecka oraz Ewa Sosnowska-Dudek z Koła Gospodyń Wiejskich Salata z gminy Smyków w powiecie koneckim.
Realizacja głównych celów Federacji Kół Gospodyń Wiejskich zaplanowana została na trzy lata.
– Będziemy szkolić z księgowości, przepisów prawa, pozyskiwania funduszy z instytucji publicznych i od sponsorów prywatnych. W planach mamy zajęcia sieciujące, między innymi z rękodzieła, dotyczące zdrowego trybu życia, kolejne będą omawiać działania w mediach społecznościowych, poruszymy tematy z zakresu public relations, kontaktów z mediami. Chcemy promować, sieciować i łączyć koła z województwa. Zapraszamy do nas kolejne grupy – mówiła Magdalena Bernat, koordynator projektu Federacja Kół Gospodyń Wiejskich oraz przewodnicząca Związku Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Świętokrzyskiego.
– W naszym regionie mamy zarejestrowane 752 koła, te początkujące potrzebują wsparcia starszych koleżanek. Dłużej działające koła już pisały projekty, wykorzystywały różne fundusze, młodszym z pewnością będzie łatwiej iść po przetartych ścieżkach – dodała Magdalena Bernat.
Trzyletni projekt „Federacja Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Świętokrzyskiego” jest dofinansowywany z funduszy Narodowego Instytutu Wolności.