We wtorek, 16 stycznia przypada w Kalendarzu Świąt Nietypowych – Dzień Pikantnych Potraw. To święto wyczekiwane przez amatorów czosnku, chilli, tabasco czy pieprzu.
Nie tylko pieprz, czosnek czy cebula goszczą od wieków w polskiej kuchni. Coraz częściej przyprawiamy dania różnymi odmianami papryczek chili, pieprzem kajeńskim, kurkumą czy imbirem – ostrymi przyprawami, które nie tylko wzbogacają smak wielu potraw, ale oprócz smakowych, posiadają także walory zdrowotne. Większość pikantnych przypraw dotarła do Europy z Azji i Ameryki, ale od tysięcy lat były one znane i lubiane także na naszym kontynencie.
Wśród najpopularniejszych pikantnych przypraw na pierwszym miejscu w naszej kuchni jest ostry pieprz, którego smak zależy od fazy dojrzałości ziaren. W polskiej kuchni nie brakuje też czosnku o bogatym i oryginalnym smaku, który podobnie jak pieprz, ma także wiele właściwości leczniczych. Od lat znana i uprawiana w naszym kraju jest także papryka – ceniona za walory smakowe i zdrowotne.
Polacy coraz chętniej sięgają jednak po orientalne dania, doprawione pikantnymi przyprawami, nadającymi potrawom głębi smaku i ostrości. Różne odmiany papryczek chili, pieprz kajeński, kurkuma czy imbir to obowiązkowe pozycje niemal w każdej polskiej kuchni, bo Polakom smakują kuchnie całego świata, a szczególnie z krajów Dalekiego Wschodu, bogate w aromatyczne i rozgrzewające przyprawy.
Papryczka chili pochodząca z Ameryki ma setki odmian. Najbardziej ostra jest odmiana hodowana w Indiach – Bhut Jolokia. Za wyjątkowo pikantne uważa się również papryczkę habanero, pieprz kajeński i serrano.
Używamy też kurkumy, zwanej szafranem dla ubogich – przyprawy o silnym zapachu, ostrym i palącym smaku, pochodzącej z południowej Azji. Kurkuma nadaje potrawom żółty kolor.
Pikantną przyprawą jest także imbir, który jest zarazem jedną z najstarszych roślin leczniczych. W kuchni wykorzystujemy podziemne kłącza imbiru. Imbir ma piekący i lekko gorzki smak.
Pikantne przyprawy mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Zawarta w nich kapsaicyna poprawia metabolizm, przyspiesza pracę serca i pobudza wydzielanie ciepła. Dodane do potraw, wspomagają spalanie tłuszczów i przyśpieszają metabolizm.
Maja też działanie zdrowotne. Imbir polecany jest osobom z podwyższonym cholesterolem, działa przeciwzapalnie, zmniejsza ból, leczy przeziębienia, migreny, ma właściwości odkażające i odświeżające. Kurkuma słynie z właściwości przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych i przeciwnowotworowych, zwalcza kamienie żółciowe i pomaga przy niestrawności.
Z ostrymi przyprawami należy jednak uważać. Nie należy używać ich w nadmiarze, szczególnie ostrożnie powinny z nimi postępować osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego czy trawiennego. Pikantne składniki mogą nasilić dolegliwości i wywoływać bóle brzucha, zgagę czy wzdęcia. Trzeba pamiętać, że ostre przyprawy niekorzystnie wpływają na cerę. Nasilają stany zapalne i wydzielanie sebum.
W wielu krajach azjatyckich pikantne smakołyki popija się gorącą herbatą.
Bardzo pikantna jajecznica
Jajecznica przygotowana z ostrych papryczek chili, pomidorków daktylowych, cebuli szczypioru, kiełbasy, pasty pomidorowej i kurzych jajek. Taka jajecznica to propozycja na śniadanie dla osób lubiących ostre, pikantne smaki.
Składniki: kurze jajka 2 szt., cebula 1 szt., ostre papryczki chili 2 szt., pomidorki daktylowe 6 szt., kiełbasa śląska 1 szt., pasta pomidorowa 1 łyżka, szczypior, sól do smaku, pieprz ziołowy do smaku.
Sposób przygotowania: Obraną cebulę kroimy, solimy i posypujemy ziołowym pieprzem. Kiełbasę kroimy w kostkę i smażymy na gorącej patelni z odrobiną tłuszczu. Gdy kiełbasa będzie podsmażona, dodajemy pokrojoną cebulę i dusimy całość pod przykryciem do zeszklenia się cebuli. Pomidorki daktylowe kroimy w kostkę, papryczki w talarki i dodajemy na patelnię. Dusimy wszystko pod przykryciem na małym ogniu kilka minut.
Po kilkuminutowym duszeniu dodajemy pokrojony szczypior i pastę pomidorową, wszystkie składniki mieszamy i ponownie dusimy pod przykryciem kilka minut.
Na koniec wbijamy jajka, mieszamy, doprawiamy do smaku. Jajecznicę smażymy do momentu ścięcia się jajek. Podajemy na gorąco z pieczywem.