Wólecka chałka pleciona na Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się od 2009 roku. To wypiek z ciasta drożdżowego pleciony w charakterystyczny warkocz.
W Woli Wiśniowskiej, w Puszczy Sandomierskiej, tradycje piekarnicze sięgają czasów przedwojennych. W każdym domu wypiekano chleby i chały słynne ze swojego smaku na całą okolicę. Jak mówią mieszkańcy, jednym z tutejszych rarytasów była chałka pleciona, na którą przepis pracujący w pałacu Kołłątajów przodkowie podpatrzyli w tamtejszej kuchni.
Receptura i sposób wykonania chałki plecionej w niezmienionej wersji przekazywane są do dziś w Woli Wiśniowskiej z pokolenia na pokolenie.
Chałka pleciona z Woli Wiśniowskiej ma charakterystyczny smak, który zawdzięcza odpowiednio dobranym składnikom. Muszą one mieć jednakową temperaturę, bo ciasta nie wolno „przeziębić”. Tajemnica smaku tkwi także w odpowiednim czasie na wyrośnięcie ciasta drożdżowego.
Wólecka chałka pleciona wypiekana jest w piecu chlebowym, co gwarantuje jej znakomity smak, zapach i wygląd. Aby uzyskać odpowiednią strukturę i puszystość ciasta, wypieka się je w piecu chlebowym opalanym drewnem z dębu, grabu lub buka.
Wólecka chałka jest w Woli Wiśniowskiej i jej okolicach jest podawana na stół głównie z okazji dni świątecznych.