Wrzesień – ostatni miesiąc lata – dla rolników, sadowników i właścicieli przydomowych ogrodów to wciąż okres wzmożonych prac. Oprócz zbioru plonów to także czas, między innymi: jesiennego sadzenia roślin, wysiewu roślin odmian zimowych, niszczenia chwastów i przygotowania gleby do kolejnego sezonu.
W polu
Wrzesień jest najlepszym miesiącem na siew zbóż ozimych. Kończy się orki siewne, a w razie opóźnienia stosuje skrócony wariant, czyli orkę i uprawę przedsiewną agregatem z wałem ugniatającym. Niemniej jednak to właśnie od jakości materiału siewnego, terminu i gęstości siewu oraz jakości przygotowania stanowiska zależy przyszły plon.
We wrześniu zbierany jest bobik po ewentualnej desykacji, czyli stosowaniu środków chemicznych w celu wysuszenia rośliny przed zbiorem, która ułatwia jego zbiór. Plantacje buraków cukrowych oczyszczane są z chwastów. Oceniana jest także dojrzałość kukurydzy na kiszonkę, przy czym jej zbiór rozpoczyna się nie wcześniej jak w momencie osiągnięcia dojrzałości ciastowato-woskowej.
W sadzie i ogrodzie
W tym czasie przygotowuje się glebę do sadzenia drzew i krzewów owocowych poprzez zniszczenie chwastów. Nawozi się ją obornikiem, stosuje się cykl uprawek, które doprowadzają glebę do wysokiej kultury.
Pomieszczenia, w których magazynowane są owoce, bieli się wapnem i zabezpiecza otwory siatką przed gryzoniami. Do przechowywania owoców gromadzi się skrzynki plastikowe.
W warzywniku
Wrzesień to czas na wysiew rzodkiewki i sałaty zimowej. Przed przymrozkami zbiera się warzywa ciepłolubne, czyli ogórki i inne dyniowate, paprykę, oberżynę, pomidory, fasolę. Dzieli się też karpy rabarbaru, szczypiorku oraz cebuli siedmiolatki, przez co otrzymuje się nowe rośliny do sadzenia. Ogławia się kapustę brukselską, przede wszystkim wtedy, kiedy słabo zawiązuje główki.
W zależności od warunków atmosferycznych pod koniec miesiąca wykopuje się warzywa korzeniowe – selery, buraki ćwikłowe, marchew, pietruszkę, rzodkiew. Do dłuższego przechowywania wybiera się korzenie średniej wielkości, zdrowe i nie uszkodzone. Warzywa korzeniowe najlepiej magazynuje się w temperaturze 1-4 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza na poziomie 95 proc. Takie warunki mogą zapewnić niektóre piwnice lub właściwie przygotowane kopce ziemne. Nie przechowuje się ich razem z owocami.
W przypadku planowanej uprawy warzyw w następnym roku na tym samym polu ważne jest dokładne usunięcie resztek porażonych chorobami roślin i zastosowanie płodozmianu, przy czym na te same miejsca poszczególne gatunki nie powinny trafić częściej niż co 3-4 lata. Po zbiorze warzyw zalecany jest wysiew roślin z przeznaczeniem na zielony nawóz.