Tylko w pierwszym półroczu 2022 roku Oddział Regionalny w Kielcach odnotował 243 wypadki w gospodarstwach rolnych. To niepokojące dane, jednak w porównaniu z rokiem 2021, w świętokrzyskich gospodarstwach jest coraz bezpieczniej. Od ubiegłego roku zanotowano 10-procentowy spadek niebezpiecznych zdarzeń.
W których powiatach województwa świętokrzyskiego jest najwięcej wypadków w gospodarstwach rolnych, dlaczego do nich dochodzi i jak im skutecznie zapobiegać poinformowała Beata Milewicz z kieleckiego Oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Gospodarstwo rolne to szczególny i wciąż niebezpieczny warsztat pracy. Występuje w nim wiele zagrożeń związanych z obsługą maszyn, urządzeń i pojazdów, ale także przy obsłudze zwierząt gospodarskich i pracach polowych. Zawód rolnika jest szczególny również pod względem niebezpieczeństw, na jakie gospodarz jest narażony w trakcie codziennych obowiązków czy rutynowych zajęć.
– Dlatego tak istotna jest znajomość przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz świadomość konieczności przestrzegania ich – mówi Beata Milewicz.
Jak informuje, Oddział Regionalny KRUS w Kielcach od ponad 30 lat dba o bezpieczeństwo pracy w rolnictwie. Prowadzi działania prewencyjne, które co roku przynoszą poprawę bezpieczeństwa na terenach wiejskich. Pracownicy Kasy spotykają się z sołtysami, rolnikami, Kołami Gospodyń Wiejskich oraz najmłodszymi mieszkańcami wsi, wychodząc z założenia „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Uczą najmłodszych bezpieczeństwa poprzez zabawę i wspólne budowanie „Bezpiecznego Gospodarstwa Rolnego”.
Mniej wypadków
Niestety nadal na terenach wiejskich dochodzi do wypadków wśród rolników i ich rodzin. W 2021 roku na terenie województwa świętokrzyskiego zgłoszono 552 wypadki przy pracy w gospodarstwie rolnym (co stanowi 0,9 proc. wszystkich ubezpieczonych w KRUS w naszym regionie), w tym dwa wypadki były śmiertelne.
– W pierwszym półroczu 2022 takich zgłoszeń Oddział Regionalny w Kielcach odnotował 243. W analogicznym okresie w ubiegłym roku zgłoszono 270 wypadków. Możemy zatem obserwować 10-procentowy spadek liczby zdarzeń wypadkowych w stosunku do ubiegłego półrocza i ta tendencja spadkowa utrzymuje się od kilku lat w całym województwie świętokrzyskim.
Jak informuje Beata Milewicz, biorąc pod uwagę kategorie wypadków, niezmiennie poszkodowani najczęściej ulegali upadkom. Te zdarzenia stanowiły aż 57,5 proc. Najczęściej miały one miejsce na podwórzach, polach oraz z wysokości, na przykład z drabin, schodów czy podestów.
– Niestety mamy wiele zdarzeń tragicznych w skutkach, które dotyczą pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń. Stanowią one w ogólnej liczbie 14,5 proc. wszystkich zgłoszeń – informuje Beata Milewicz.
Mapa wypadków w rolnictwie
Jeśli chodzi o podział na powiaty to najwięcej zgłoszonych wypadków dotyczy w tym roku powiatów kieleckiego – 58 i buskiego – 50, należy przy tym pamiętać, że właśnie w tych powiatach jest najwięcej ubezpieczonych w KRUS rolników. Dalej są: powiat pińczowski i jędrzejowski – 21, kazimierski – 20, sandomierski – 18, opatowski – 16, staszowski – 14. W pozostałych powiatach wypadków było mnie niż 10.
Jak wynika ze statystyk, wypadkowi najczęściej winni są ludzie. Rolnicy głównie ulegają urazom wskutek braku właściwego obuwia roboczego, niewłaściwego tempa pracy czy pośpiechu. Do najczęstszych przyczyn wypadków z przyczyn technicznych przy pracy w gospodarstwie rolnym należy niewłaściwy stan nawierzchni, które bywają śliskie, grząskie czy nierówne.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomniana, że zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej należy dokonać najszybciej, jak to jest możliwe w najbliższej placówce KRUS. Procedura zgłaszania wypadków znajduje się na stronie www.krus.gov.pl.