Rydze pojawiły się masowo w świętokrzyskich lasach. W tym roku, za sprawą pogody, ich wysyp jest nieco późniejszy niż zwykle. Piękne i zdrowe okazy zachęcają do grzybobrania podczas jesiennych spacerów po lesie. Co można z rydzów przyrządzić w kuchni?
Większość gatunków grzybów lubi ciepło, deszcz, ale nie toleruje zimnych nocy. Tegoroczny wysyp rydzów pokazuje jednak, że tym rydzom zimne noce niestraszne. Jak mówią grzybiarze, podobnie jak w latach poprzednich będzie je można zbierać w naszych lasach nawet do połowy listopada.
Rydze to grzyby, które mają lekko owocowy zapach i cierpki smaki. Zależnie od tego, na jakich glebach rosną, mogą być także w smaku nieco gorzkawe. Warto pamiętać, że rydze na swoje kolonie wybierają sąsiedztwo sosen.
Najprostszy pomysł na te grzyby to rydze smażone na maśle. W ten sposób można przyrządzić szybko niezwykle aromatyczną i smaczną przekąskę lub dodatek do obiadu. Na takie danie potrzebujemy: 300 g rydzów, 2 ząbki czosnku, 3 łyżki masła, sól gruboziarnistą i świeże pieczywo.
Sposób przygotowania: Czosnek obrać i rozdrobnić, grzyby dokładnie umyć i osuszyć, a następnie pokroić na kawałki o dowolnej wielkości. Na dużej patelni trzeba rozgrzać masło i dodać pokrojone rydze oraz czosnek. Całość doprawić solą. Grzyby smażyć na średnim ogniu, ciągle mieszając przez około 5 minut.
Gotowe rydze na maśle najlepiej smakują ze świeżym pieczywem, np. bagietką. Rydze będą też doskonałym dodatkiem do wielu dań, zarówno tych podawanych na obiad, jak i kolację.
Smażone rydze to także doskonały dodatek do prozaicznej jajecznicy, która dzięki nim nabiera wykwintnego smaku i aromatu.