Pokazy kulinarne najznamienitszych szefów kuchni, rekonstrukcje historyczne, jarmark produktów regionalnych i liczne konkursy – 8 czerwca bieżącego roku w Podzamczu Chęcińskim odbędzie się XVI Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej – Edycja Dworskiej Kuchni Myśliwskiej.
Głównym wydarzeniem Festiwalu będzie konkurs kulinarny dla profesjonalistów. Jego celem jest wyłonienie wybitnych talentów kulinarnych wśród zawodowych kucharzy.
– Konkurs jest prestiżowym wydarzeniem o charakterze cyklicznym dla profesjonalistów i jest nominowany do finału Kulinarnego Pucharu Polski 2023 Szefów – wyjaśnia organizator wydarzenia Waldemar Hołówka z Klubu Szefów Kuchni.
– Pokaz sztuki kulinarnej prezentowanej przez przedstawicieli obiektów gastronomicznych z Polski i krajów Europy ma na celu powrót do tradycji, ukazanie wykwintności dań szlachecko – magnackich ściśle związanych z tradycjami kuchni myśliwskiej – dodaje.
Widzowie będą mieli okazję podziwiać zmagania najlepszych szefów kuchni podczas konkursu dla profesjonalistów. Na scenie odbędą się pokazy kuchni dworskiej komentowane przez profesora Jarosława Dumanowskiego, który wraz z profesor Hanną Krajewską opowie o potrawach, zwyczajach i sposobie spędzenia wspólnego czasu w kuchni staropolskiej. Będzie możliwość porozmawiania z wybitnymi szefami kuchni, m.in. Jeanem Bosem – dyplomowanym mistrzem kucharskim Belgii i Francji, prekursorem kuchni molekularnej w Polsce czy Giancarlo Russo, przygotowującym dania dla Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Nie zabraknie odniesień do kuchni myśliwskiej – czy poprzez wybitnego jej znawcę Jakuba Wolskiego, jednego z organizatorów czy też spotkania z leśnikami i łowczymi. Na stoiskach Lasów Państwowych z nadleśnictw Kielce, Jędrzejów i Zagnańsk oraz zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego będzie można poznać nie tylko dary lasu, ale też obejrzeć dawną, tradycyjną zastawę i broń kolekcjonerską. Sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku zaprezentują dzikie ptaki znajdujące się pod ich opieką.
Wydarzenie doskonale wpisuje się w charakter miejsca, w którym się odbędzie. – XVII-wieczny dwór starostów chęcińskich to miejsce na wskroś przesiąknięte historią. Na co dzień zjemy tu dania inspirowane staropolską kuchnią szlachecką – mówi Renata Kamienik, restauratorka, właścicielka restauracji Da Vinci.
– To doskonałe miejsce, aby zaprezentować nie tylko polskie tradycje kulinarne, ale też historię i kulturę. Ósmego czerwca zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej królowej Bonie, którą specjalnie sprowadzamy z zamku Liw. Będzie też możliwość spotkania z Janem III Sobieskim i Marysieńką z Królewskiej Fundacji Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich oraz podziwiania rekonstrukcji historycznych w wykonaniu Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich – dodaje.
Podczas Festiwalu przewidziane są również: konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich, jarmark produktów regionalnych oraz występy artystyczne.
– Mamy świadomość, że obok dworu toczyło się inne życie, które też chcemy pokazać. Równolegle do kuchni dworskiej rozwijała się kuchnia wiejska, którą po dziś dzień pielęgnują niezawodne koła gospodyń. Zachęcamy koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia do zgłaszania potraw z ziemniaków w naszym konkursie – mówi Renata Kamienik.
Podczas festiwalu odbędzie się również jarmark produktów regionalnych, gdzie będzie można kupić najlepsze sery, wina czy przetwory.
– Dla naszych gości szykujemy razem z Polskim Związkiem łowieckim kulinarną niespodziankę – gulasz z dziczyzny, który będzie przygotowany przez naszych wyśmienitych kucharzy. Serdecznie zapraszamy – zachęca Renata Kamienik.
XVI Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej odbędzie się 8 czerwca w godz. 14-19 na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.