Wojewódzkie Komisje XX edycji jubileuszowego Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwową Inspekcję Pracy, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, wyłoniły już uczestników etapu centralnego. Województwo świętokrzyskie reprezentować w nim będą Monika i Marcin Ciastowscy.
XX Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Celem konkursu organizowanego od 2003 roku u jest promowanie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 1 062 gospodarstwa indywidualne, tj. o 68 (6,8 proc.) więcej niż rok temu.
Wojewódzkie Komisje Konkursowe oceniały:
- organizację obejścia, podwórza gospodarstwa oraz produkcji rolniczej;
- ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy;
- stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych, a także maszyn, urządzeń, instalacji i narzędzi znajdujących się w gospodarstwie rolnym;
- warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich i profilaktyka chorób odzwierzęcych;
- wyposażenie w środki ochrony osobistej i urządzenia wspomagające bezpieczną pracę;
- sposób przechowywania i postępowania ze środkami ochrony roślin i innymi substancjami niebezpiecznymi;
- rozwiązania stosowane w trosce o środowisko naturalne;
- estetykę gospodarstwa oraz organizację miejsca wypoczynku rodziny, w tym placu zabaw dla dzieci;
- zastosowane rozwiązania organizacyjne, techniczne i technologiczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.
Do etapu centralnego zakwalifikowano szesnaście gospodarstw rolnych. Powołana przez Prezesa Kasy Centralna Komisja Konkursowa będzie wizytowała i oceniała gospodarstwa zakwalifikowane do etapu centralnego w terminie od 10 lipca do 28 lipca 2023 r. Laureaci dwudziestej jubileuszowej edycji Konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsorów. Tradycyjnie, w etapie centralnym zdobywca I miejsca otrzyma od Prezesa KRUS ciągnik rolniczy. Uroczyste podsumowanie XX Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne zaplanowano 22 września 2023 roku w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Lista laureatów XX edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne w województwie świętokrzyskim:
I miejsce – Monika i Marcin Ciastowscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 6,85 ha, które znajduje się w miejscowości Helenówka 45A, na terenie gminy Imielno w powiecie jędrzejowskim. Gospodarstwo jest o profilu produkcji- działy specjalne. Prowadzona jest hodowla indyk ok. 13 tyś. roczne. Na terenie gospodarstwa znajduje się nowoczesny kurnik, w którym hodowane są indyki. Znajduje się również specjalna hala, przeznaczona do przetrzymywania suchej słomy, która wykorzystywana jest jako ściółka dla indyk oraz garaże, w których przetrzymywane są nowoczesne maszyny i urządzenia. Gospodarstwo wyposażone jest we własny agregat prądotwórczy, który jest niezbędny w prowadzonej produkcji i dostarcza energię elektryczną do całego gospodarstwa w razie awarii sieci energetycznej. Na terenie gospodarstwa znajdują się utwardzone ciągi komunikacyjne i drogi dojazdowe oraz panuje ład i porządek.
II miejsce – Hubert Ramus wspólnie z narzeczoną Panią Moniką Łobodą prowadzi gospodarstwo o powierzchni 17 ha w miejscowości Szydłów w powiecie staszowskim. Gospodarstwo sadownicze specjalizujące się w uprawie śliwki, jabłka, moreli oraz borówki amerykańskiej. W posiadaniu Pana Huberta są dwa nowoczesne ciągniki oraz maszyny wspomagające pracę w sadzie. Gospodarstwo posiada nowoczesne chłodnie z kontrolowaną atmosferą oraz sortownię owoców. Teren podwórza i ciągów komunikacyjnych jest utwardzony i ogrodzony. W okresie wzmożonych prac i zbiorów zatrudniani są pomocnicy, dla których przygotowane są mieszkania z pełnym zapleczem sanitarnym.
III miejsce – Paweł i Sylwia Śmiech są właścicielami gospodarstwa położonego w miejscowości Nowa Wieś 63, w gminie Klimontów, w powiecie sandomierskim. Pan Paweł w 2007 roku przejął gospodarstwo od rodziców i jest drugim pokoleniem, które je rozwija. To nowoczesne gospodarstwo sadownicze ma powierzchnie 8,07 ha, są to grunty o bardzo dobrej bonitacji (I –II klasa), całą powierzchnię zajmują sady jabłoniowe, czereśniowe, wiśniowe, brzoskwiniowe. Zbiór owoców w sadach gospodarza jest w pełni zmechanizowany. Gospodarstwo posiada nowoczesną przechowalnię owoców z regulowaną atmosferą, garaż na maszyny i dobrze utwardzoną drogę komunikacyjną. Cały teren podwórza jest utwardzony, ogrodzony. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt i maszyny. W gospodarstwie stosowane są zasady dobrej praktyki rolniczej.
IV miejsce – Agnieszka i Paweł Tetela prowadzą gospodarstwo w miejscowości Gorzków 62, w powiecie kazimierskim o profilu mieszanym. Zajmują się uprawą truskawek, ogórka, bobu, kukurydzy, tytoniu oraz hodowlą byków. Z rolnictwem są związani od lat, jest to gospodarstwo wielopokoleniowe. To Państwo Henryka i Zdzisław Tetela zaszczepili miłość do rolnictwa w swoich dzieciach, a teraz wnukach. Na co dzień wszyscy wykonują swoją pracę z wielkim zaangażowaniem i oddaniem. Wychowani w poszanowaniu tradycji i wartości czerpią siłę z ziemi przy tym atmosfera którą czuć przebywając z nimi zachęca do odwiedzenia ich gospodarstwa.
V miejsce – Karol Bugajniak z miejscowości Kolonia Pilczyca, Gmina Kluczewsko. Pan Karol Bugajniak prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 25,27 ha. Jest ono ukierunkowane na produkcję roślinną (zboża, trawy, kukurydza) oraz zwierzęcą (krowy mleczne – 75 szt.). Gospodarstwo wyposażone jest w następujące maszyny: pięć ciągników rolniczych, kosiarka rotacyjna, dwa rozrzutniki, agregat talerzowy, agregat uprawowy, owijarka, prasa, opryskiwacz, pług obrotowy, kombajn zbożowy, siewnik uprawowo-siewny do zboża, siewnik do kukurydzy. W gospodarstwie rolnym pracują 3 osoby. Gospodarstwo rolne Pana Karola Bugajniaka wyróżnia ład i porządek w obejściu, dobrze utrzymane i oświetlone ciągi komunikacyjne oraz bardzo dobry stan techniczny stosowanych maszyn i urządzeń. Gospodarstwo Pana Karola jest przykładem do naśladowania dla innych rolników.
VI miejsce – Sławomir Płyta wspólnie z małżonką Grażyną prowadzą gospodarstwo o powierzchni ponad 16 ha w miejscowości Przegrody w gminie Łopuszno w powiecie kieleckim. Gospodarstwo nastawione jest na hodowle krów mlecznych ok. 30 szt. Mleko oddają do mleczarni we Włoszczowie. Gospodarstwo z dużą dbałością o ład i porządek, stale rozwijające się, obecnie nowe garaże. Gospodarstwo ma rozwinięty park maszynowy, posiada ciągniki oraz nowoczesne maszyny ułatwiające codzienną pracę.