Rośnie rynek i zainteresowanie zdrową żywnością. Ważne jest zatem, aby konsumenci mieli odpowiednią wiedzę dotyczącą oznaczenia produktów ekologicznych, która pozwoli im na dokonanie wyboru produktu, wytworzonego w sposób zgodny z zasadami ekologicznej produkcji.
Aby produkt nazwany został ekologicznym, musi spełnić szereg wymogów. Gospodarstwo produkujące zgodnie z zasadami produkcji ekologicznej i sprzedające produkty musi poddać się kontroli, która potwierdza, czy jego produkty spełniają unijne normy. Dzięki temu uzyskuje certyfikat UE i jego produkty mogą być oznaczane logiem produkcji ekologicznej.
Konsument powinien w szczególny sposób zwrócić uwagę podczas zakupów na oznaczenie produktu. Charakterystyczny dla oznaczenia produktów ekologicznych jest symbol „eko-liścia”. Unijne logo stosowane jest tylko wówczas, gdy wytwarzane produkty są zgodne z wytycznymi produkcji ekologicznej.
Unijne logo produktów ekologicznych „eko-liść” wykonane jest z gwiazdek umieszczonych na zielonym tle. W przypadku, kiedy opakowanie produktu jest kolorowe, aby symbol „eko-liścia” nie zlał się z etykietą, stosuje się kontur wokół logo, aby je wyeksponować. Logo umieszczane jest w widocznym dla konsumenta miejscu.
Obok symbolu eko-liścia widnieje również napis XX-ZZZ-YY, który oznacza:
- XX – kod państwa członkowskiego,
- ZZZ – oznaczenie rolnicze statusu produktu – EKO,
- YY – numer nadany jednostce certyfikującej.
Pod symbolem logo umieszczona jest nazwa miejsca, z którego pochodzą nieprzetworzone składniki produktu ekologicznego.
- rolnictwo UE – oznacza, że surowiec rolniczy wyprodukowano w UE,
- rolnictwo spoza UE – gdy surowiec rolniczy wyprodukowano w krajach trzecich,
- rolnictwo UE/spoza UE – oznaczenie, gdy część surowców wyprodukowano w UE, a część w krajach trzecich.
– Aby producent mógł oznaczać produkty logo rolnictwa ekologicznego, musi poddać się kontroli jednostki certyfikującej, która potwierdzi jakość produktu. Produkt opatrzony logo nie może zawierać mniej niż 95% składników pochodzenia ekologicznego. Należy pamiętać, iż produkty pochodzące z gospodarstw w okresie konwersji nie mogą być oznaczone symbolem rolnictwa ekologicznego – informuje Anna Walczyk z ŚODR.