Zarzucajka, zarzucka jest jedną z nagrodzonych dań przygotowanych w konkursie „Bitwa Regionów” powiatów koneckiego i włoszczowskiego. Mało znaną obecnie zupą chwaliło się Koło Gospodyń Wiejskich w Koliszowach. Zarzucajkę postawiono na trzecim miejscu na podium.
Bazą zarzucajki jest wywar przygotowany na żeberkach wieprzowych i golonce, a dodatkiem kapusta kiszona, smażony boczek i zasmażka. Od razu widać, że zupę łatwo jest przygotować.
Ta tradycyjna polska zupa najbardziej znana jest w Małopolsce i na Podkarpaciu, ale również w świętokrzyskich domach gotowana jest od wieków. Przepis na nią przechodzi z pokolenia na pokolenie. Ma kwaśny smak i syci jak mało które danie. Jest idealna na chłodniejsze dni. Zupę zagęszcza się na koniec zasmażką.
Składniki: Żeberka wieprzowe 60 dag, 1 golonka wieprzowa, boczek wędzony 30 dag, ziemniaki według upodobania, kapusta kiszona 50 dag, marchewka 1 szt., pietruszka 1 szt., 1 duża łyżka mąki pszennej, przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, majeranek, sól.
Sposób przygotowania: mięso umyć i wrzucić do 2 litrów wrzącej wody. Dodać ziele angielskie i liście laurowe, gotować półtorej godziny. Ziemniaki pokroić w kostkę, marchew i pietruszkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach, wrzucić do wywaru i gotować pół godziny. Kapustę odcisnąć i pokroić. Dodać do zupy i gotować przez 20 minut. Dodać majeranek i sporo pieprzu.
Boczek pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni, wrzucić do zupy. Do tłuszczu pozostałego na patelni dodać mąkę i mieszając, podsmażyć na złoty kolor, a następnie dodać do zupy.
